حکومت ایران ادعا کرد: واکسن کورونای ” فخری‌زاده” به مرحله آزمایش‌ انسانی رسید

علیرضا زالی سرپرست عملیات مدیریت بیماری کورونا در تهران ادعا کرد که با تلاش‌های محسن فخری زاده،  و همکارانش پروژه ساخت واکسن کووید ۱۹به مرحله آزمایش انسانی رسیده است.

او در ادامه گفته محسن فخری زاده پیش از اینکه ترور شود، به همراه مجموعه سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع در پاندمی کووید ۱۹ به یاری نظام سلامت کشور شتافتند و با تولید اولین کیت ایرانی تشخیص کورونا که به گفته زالی از نظر کیفی و فناوری در سطح استانداردهای روز دنیا قرار دارد؛ نام کشورشان را در زمره معدود تولیدکنندگان این کیت پیشرفته ثبت کردند.

اوافزوده است : «تلاش محسن فخری‌زاده برای ساخت واکسن کورونا نیز بی‌سرانجام نماند و با تلاش شبانه‌روزی وی و همکارانش این پروژه هم‌اکنون به مرحله آزمایشات انسانی رسیده است».

¬امیر حاتمی ، وزیر دفاع نیز در نخستین روز ترور وی گفته بود:  فخری زاده از دانشمندان برجسته، بود و کار‌های بزرگی هم در حوزۀ دفاعی کشور و هم در تولید کیت تشخیص کورونا و تولید واکسن برای این بیماری انجام داد.

محمد جمالیان  رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اراک گفت: تولید واکسن کورونا از سوی فخری‌زاده و تیمش از مدت‌ها پیش کلید خورده بود.

این در حالی که رضا ملک‌زاده، معاون مستعفی  فناوری و تحقیقات وزیر بهداشت، گفته بود:  «برخی زیرساخت‌های لازم برای ساخت واکسن کرونا را نداریم، و در ایران روند تولید واکسن “هنوز وارد مرحله کارآزمایی بالینی انسانی نشده است».

فخری زاده، کارمند وزارت دفاع حکومت ، سه روز پیش  در منطقه آبسرد دماوند پس از انفجار یک بمب کنار جاده‌ای در مسیر او محافظانش ابتدا خودروی او از کار افتاد و سپس افرادی مسلح با شلیک گلوله به سوی خودروی حامل وی او را به قتل رساندند.