حکومت ایران از افزایش غنی‌سازی اورانیوم و نصب ۶۹۶ سانتریفوژ جدید خبر داد

یک روز پس از هشدار آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا که گفته بود  اگر ایران به نقض تعهدات هسته‌ای خود ادامه دهد، فقط “چند هفته” تا تولید مواد قابل شکافت هسته‌ای برای ساخت سلاح اتمی فاصله خواهد داشت. کاظم غریب آبادی نماینده دائمی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که کشورش، ۶۹۶ سانتریفیوژ از نسل “آی آر ۲ ام” با ظرفیت ۴ برابر نسل قبلی را در مرکز نطنز اصفهان و دو زنجیره از نسل “آی آر ۶” در فردو در نزدیک تهران، نصب کرده است.

غریب آبادی در ادامه افزود: «نصب تعداد بیشتری از سانتریفیوژهای جدید، در راه است.آژانس بین المللی انرژی اتمی هنوز قادر به انجام فعالیت‌های راستی آزمایی است و از پیشرفت‌های برنامه ریزی شده در این زمینه، مطلع می‌شود».

محمدجواد ظریف نیز روز گذشته  در مصاحبه با سی ان ان پیشنهاد داد که جوزف بورل هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای «بازگشت هماهنگ و همزمان» ایران و ایالات متحده به توافق هسته ای، مداخله کند.

این در حالی که دولت جدید آمریکا گفته است که حکومت  ایران باید به طور کامل به تعهدات برجامی خود برگردد، تهران تاکید دارد که ایالات متحده باید تحریم‌ها را قبل از بازگشت به برجام، لغو کند.

موضوع خروج ایران از تعهدات برجامی خود در هفته‌های اخیر پس از تصویب قانون “اقدام استراتژیک برای لغو تحریم ها” در ۲ دسامبر توسط مجلس، که دولت را ملزم به افزایش نرخ غنی سازی تا ۲۰ درصد می‌کند، از حساسیت بیشتری برخوردار شده است.

مجلس ایران بر اخراج بازرسان آژانس جهانی انرژی هسته ای از ایران در صورت عدم لغو تحریم‌های مالی، بانکی و نفتی تا ماه مارس و همچنین تعلیق پروتکل الحاقی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، صحه گذاشته است.