حکومت ایران از بیم افشای واقعیات درباره وخامت اوضاع، مردم را تهدید کرد درباره کورونا گزارش نکنند

یک مقام قوه قضائیه به نام علی مظفری هشدار داد:  «دستگاه قضایی قم با هر موضوعی که به آرامش روانی خدشه وارد کند به طور قطع و در کمترین زمان برخورد  خواهد کرد هرگونه آماری باید از طریق مبادی رسمی باشد و در انتشار هر گونه خبر، مصاحبه و گزارشی که نشر اکاذیب باشد و منجر به مخدوش شدن آرامش مردم باشد به صورت قانونی برخورد می‌شود».

گفتنی است در استان گیلان نیز  مواردی از اعمال فشار یا تکذیب سخنان پرستاران و کادر درمانی از سوی مقام‌های دولتی یا قضایی منتشر شده بود. که در ان شماری از پزشکان و پرستاران از نبود تجهیزات و امکانات پزشکی سخن گفته بودند.

مراکز زیارتی زیر نظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تا پایان اردیبهشت ۹۹ تعطیل شد. دبیر “ستاد بقاع متبرکه” وابسته به قوه قضائیه خبرداد  که “تعطیلی بقاع متبرکه تا اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت”.

فخرالدین صابری،  با اشاره به غیرعلمی‌بودن برخی اظهارنظر‌ها درباره اینکه “بقاع حرم آنتی باکتریال هستند”، گفت که “این مباحث توجیه علمی‌ ندارد و بیشتر این اظهارات بر اساس تعصبات مذهبی گفته می‌شود”.

گسترش ویروس کرونا تا کنون باعث شده نماز جمعه در دو هفته اخیر برگزار نشود. مسئولان همچنین اعلام کردند که برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس، چند مراسم جمعی مذهبی مانند “اعتکاف” و سنت حضور بر مزار فوت‌شدگان در آخرین پنج‌شنبه سال هم بنا به مصلحت کشور برگزار نخواهد شد.

به گزارش شبکه های اجتماعی برخلاف ادعای حکومت و دولت ایران، پروازهای شرکت ماهان وابسته به سپاه پاسداران میان ایران و چین، علی‌رغم گسترش ویروس کرونا در کشور، لغو نشده است و این پروازها همچنان ادامه دارند.

بر‌اساس این بررسی‌‌ها، شرکت هواپیمایی ماهان، از تاریخ ۱۲ بهمن تا ۱۵ اسفند ۱۳۹۸، دست‌کم ۳۴ پرواز داشته است که ۱۸ پرواز از ایران به چین و ۱۶ پرواز از چین به ایران بوده است.

به دنبال شیوع کورونا در ایران و قطع ارتباط همسایگان حاشیه خلیج فارس با ایران،  علی لاریجانی با گفتگوهای تلفنی جداگانه با مرزوق الغانم رئیس مجلس کویت و خالد المعولی رئیس مجلس عمان خواستار حل  مسائل منطقه‌ای و باز کردن مرزها در ارتباط با کورونا شد.

علی لاریجانی گفت: همکاری های بیشتر میان دو کشور و تبادل تجارب در این بخش می‌تواند از گسترش این ویروس جلوگیری کند.

مرزوق الغانم رئیس مجلس کویت نیز  با اعلام آمادگی کشورش برای مبارزه با ویروس کرونا گفته که  تأمین تجهیزات و همکاری گسترده میان کشورهای همسایه به تسریع در ریشه کنی این ویروس کمک می نماید.