حکومت ایران از ترس حمله امریکا، از شبه نظامیانش در عراق خواست موقتا موشک پرانی نکنند 

مقام‌های عراقی در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس  خبر دادند که اسماعیل قاآنی فرمانده سپاه قدس ایران در نشستی با رهبران سیاسی و سران گروه‌های شبه‌نظامی حشد الشعبی عراق طی هفته جاری در بغداد در پیامی به گروههای شبه‌نظامی وابسته به تهران خواستار خودداری موقت آنها از هر گونه تنش‌زایی در منطقه شده است.

چند روز پس از این دیدار، پاسدار قاآنی،   در پیامی خطاب به همه گروههای شبه‌نظامی‌ وابسته به خود در سراسر منطقه خاورمیانه از آنها خواسته تا ضمن حفظ آماده‌باش کامل از هر گونه تنش‌زایی در منطقه که ممکن است بهانه را به دولت پرزیدنت ترامپ در آخرین هفته‌های باقی‌مانده از دوره ریاست جمهوری‌اش برای حمله به ایران بدهد، بپرهیزند.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق نیز پنج روز پیش با اسماعیل قاآنی٬ فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در بغداد دیدار و گفت‌وگو کرد.

تاکنون دو کشور  جزئیات بیشتری از دیدار الکاظمی و قاآنی منتشر نکرده اند.

حکومت  ایران پس از خروج آمریکا از برجام و افزایش تحریم های ایالات متحده علیه حکومت با هدف جلوگیری از تامین مالی و نظامی گروه های نیابتی وابسته به رژیم ، به افزایش نقض تعهدات برجامی‌، و درصد غنی‌سازی و ذخایر اورانیوم غنی‌ شده‌اش ادامه داد.

هر چند جو بایدن نیز در جریان انتخابات خود از  پیوستن مجدد یا ازسرگیری مذاکرات درباره توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران را اعلام کرده، اما همچنان نگرانی‌های زیادی درباره اقدام احتمالی پرزیدنت ترامپ علیه ایران طی هفته‌های پیش رو تا پیش از ترک کاخ سفید وجود دارد که احتمالا شامل حمله‌ای نظامی علیه دشمنان ایالات متحده در خارج خواهد بود.

در همین رابطه،  حسین دهقان عضو برجسته سپاه، وزیر دفاع سابق و مشاور کنونی خامنه ای نیز در واکنش به خبرها درباره احتمال درگیری با آمریکا، گفت که یک درگیری محدود و تاکتیکی می‌تواند به یک جنگ تمام عیار تبدیل شود.

از سویی عراق که شاهد رقابت‌های میان ایالات متحده و رژیم ایران بوده است به احتمال زیاد صحنه رویارویی میان دو کشور باشد، چرا که حملات مکرر به سفارت آمریکا در بغداد طی ماههای گذشته دولت ترامپ را بر آن داشت تا به بستن سفارت تهدید کند که این گام به بحرانی دیپلماتیک منجر شده و تبادل پیام‌ها در پشت پرده‌ها و از طریق کانال‌های دیپلماتیک تا چند هفته پیش از اجرای انتخابات آمریکا به آتش‌بس غیر رسمی میان دو طرف انجامید.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از مقامات سیاسی عراقی، فرمانده سپاه قدس در بغداد از بازو‌های تروریستی ایران در منطقه خواسته تا موقتا از اقدامات تنش‌زا و حمله به آمریکایی‌های مستقر در عراق بپرهیزند.

همزمان، حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز خواستار هوشیاری انصار و هم‌پیمانان حزب‌الله و ایران طی هفته‌های باقی‌مانده از دوره ریاست جمهوری ترامپ شد.