حکومت ایران: اگر در ظرف یک ماه وضع تغییر نکند، مرحله سوم نقض برجام به اجرا گذاشته می شود

اتحادیه اروپا تنها یک ماه فرصت دارد تا به تعهدات اش عمل کند. سخنگوی سازمان انرژی اتمی حکومت ایران در این باره گفت: یک‌ماه دیگر گام سوم نقض تعهدات برجام را بر می‌داریم.

بهروز کمالوندی، با اعلام  جزییات گام سوم ایران در نقض  تعهدات هسته‌ای توسط حکومت ایران  به خبرنگاران گفت: «اگر طرف مقابل در یک ماه باقیمانده همچنان به تعهدات خود عمل نکند، حدود یک ماه دیگر گام سوم کاهش تعهدات برجامی برداشته خواهد شد و ایران از ۱۳۰ تن آب سنگین و ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند.

کمالوندی، با تاکید گفت: نقض  تعهدات ایران به مفهوم عبور از ۱۳۰ تن آب سنگین و ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده است. مطابق برجام، نیروگاه آب سنگین اراک باید به شکلی تغییر یابد که قادر به تولید پلوتونیوم نباشد.

حکومت ایران پیش‌تر گفته بود که نقض تعهدات خود را کنار نمی‌گذارد بلکه تعلیق می‌کند. و اگر آن‌ها به تعهدات خود بازگردند، طبیعتا ما نیز باز خواهیم گشت و به تعهداتمان عمل می‌کنیم.

وی افزود:  درصد غنی‌سازی همان چهار و نیم درصد است،حجم ذخایر در حال افزایش است و درباره آب سنگین نیز با حداکثر ظرفیت کار می‌کنیم و به بعضی بازار‌ها صادراتی کوچک داریم که برای حفظ آنها، آب سنگین به آنجا نیز صادر می‌شود.

کمالوندی گفت: «آمریکایی‌ها تقریبا به همه دنیا از جمله روسیه، چین و کشور‌های اروپایی فشار می‌آورند، البته زمانی که با این کشور‌ها جداگانه صحبت می‌شود، هیچ کدام زیربار فشار‌های آمریکا رفتن را نمی‌پذیرند، اما مهم این است که تصمیم جدی گرفته و اقدام عملی انجام دهند.»

وی در پایان گفت:  تصمیم نهایی در این زمینه به عهده رهبری است که  با توجه به تصمیم اتحادیه اروپا ابلاغ خواهد شد.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه پیشتر گفته بود که ما تصمیم گیرنده نیستیم ، تصمیم گیرنده نهایی علی خامنه است .

حسن روحانی، رییس‌جمهوری حکومت ایران پیشتر گفته بود اگر مذاکرات ثمر ندهد، ایران گام سوم نقض تعهداتش در برجام را برمی‌دارد.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران درباره سرعت ادامه کاهش تعهدات این کشور گفت: «به این صورت هرچه جلوتر برویم، تعهدها کمتر شده و درعمل دیگر برجامی باقی نخواهد ماند

آمار رسمی: صنعت هواپیمایی کشوری با شدیدترین بحران روبروست و هشت هزار پرواز لغو شده است