حکومت ایران بازداشت کارمند کنسولگری خود در استانبول در ارتباط با قتل مسعود مولوی را رد کرد

کوتاه مدتی پس از انتشار خبر بازداشت  یک دیپلمات ایرانی به ظن ارتباط با قتل مسعود مولوی در استانبول توسط روزنامه صباح ترکیه ، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است :  مطالب منتشر شده در این روزنامه را “کاملا بی‌اساس” و مبتنی بر “اتهامات بی‌پایه” خواند.

در این گزارش آمده است : این فرد که از کارکنان کنسولگری ایران در استانبول بوده است، محمدرضا ناصرزاده نام دارد و ۴۳ ساله است.

خطیب‌زاده، نیز در پاسخ گفته است: “فرد نام برده شده در این رسانه کارمند سرکنسولگری نبوده و برای پیگیری موضوع پیش آمده و روشن شدن ابعاد آن از مجاری رسمی با مقامات ترکیه در تماس هستیم.”

در گزارش این روزنامه چاپ ترکیه آمده که یکی از کارکنان کنسولگری ایران در استانبول به اتهام جعل گذرنامه برای علی اسفنجانی بازداشت شده است.پیش از این علی اسفنجانی از طرف مقام‌های ترکیه به عنوان طراح و مسئول ترور مسعود مولوی معرفی شده بود.

مسعود مولوی پاییز سال گذشته به ضرب گلوله در استانبول کشته شد.

تصور می‌شود که او سابقه کار برای نهادهای اطلاعاتی ایران را داشته و سپس در شبکه‌های اجتماعی با عنوان “جعبه سیاه” مطالبی را با ادعای افشاگری اسناد علیه حکومت منتشر می‌کرد.

خطیب‌زاده در ادامه افزود: “هیچ یک از کارکنان سرکنسولگری کشورمان در استانبول از دور و نزدیک درگیر فعالیت‌های مورد ادعای این رسانه نبوده و نیستند، همچنین احدی از کارمندان سرکنسولگری کشورمان بازداشت نشده است.”

به گزارش “روزنامه صباح” سیاوش اباذری شلمزاری، یکی از متهمان این پرونده که به فرار علی اسفنجانی کمک کرده گفته است که ناصرزاده در جعل پاسپورت برای او نقش داشته است.

این روزنامه نوشته است که اباذری گفته محمدرضا ناصرزاده و فرد دیگری را که “حاج آقا” صدایش می‎زدند دیده که از علی اسفنجانی در فرودگاه تهران استقبال کردند.

ناصرزاده همچنین گفته است که  در زمان قتل در ترکیه نبوده و علی اسفنجانی یا دیگر متهمان پرونده را نمی‌شناخته است.

حکومت ایران از زمان روی کار آمدنش همیشه علاوه بر کشتار و زندانی کردن مخالفان اش در ایران،  چندین نفر از چهره‌های مخالف حکومت  در خارج از ایران رابه قتل رسانده و یا ربوده و به ایران منتقل شده‌اند. در بسیاری از این موارد انگشت اتهام به سوی ماموران ایرانی بوده، هر چند به ندرت برخورد قضایی با دیپلمات‌های ایرانی صورت گرفته است.

یکی از نمونه های بارز این ترور ها ، اسدالله اسدی در بلژیک  است که به تازگی برای توطئه بمب‌گذاری در نشست مجاهدین خلق به ۲۰ سال حبس محکوم شد.

در ادامه این خبر امده است که یکی از کارکنان سرکنسولگری ایران در استانبول خبرنگار شبکه تی‌آرتی ترکیه «TRT» را که قصد فیلمبرداری داشت، مورد حمله قرار داد.

اوبی شاه بندر، خبرنگار و تحلیلگر دفاعی شبکه‌خبری تی‌آرتی ورلد «TRT World» ترکیه شامگاه امروز با انتشار ویدئویی در حساب توئیتر خود نوشت: «هنگامی که قصد فیلمبرداری داشتیم و از یکی از کارکنان سرکنسولگری ایران درباره دستگیری یک دیپلمات ایرانی متهم‌ به مشارکت در ترور مسعود وردنجانی (مولوی) پرسیدیم، در خارج از محوطه کنسولگری ایران در استانبول به ما حمله کرد».