حکومت ایران با به راه انداختن جنگ روانی، سقوط خود را شتاب می بخشد! تفسیر سیاسی هفته، نوشتۀ منشه امیر

دانلود فایل صوتی تفسیر

به اشتباه، می اندیشند که اگر هیاهوی بسیار به راه اندازند، دیگران را می هراسانند و هدف خود را پیش می برند.

ولی این تصور نادرست، آنان را سخت به مرداب فرو برده و هرچه دست و پا می زنند، عمیق تر در آن فرو می روند و هیچ بندگاری به کمک آن ها نمی آید.

مشکل بزرگشان آن است که اگر اعتراف کنند که به بیراهه رفته اند، و اشتباه کرده اند و یاوه گفته اند و از این پس قول می دهند که بچه های خوبی باشند و از تعرض و تجاوز دست بردارند و از این پس، به کسی اسیب نرسانند، ظاهرا علت وجود خودی را از دست می دهند و همگان می پرسند که اگر چنین است، پس چرا مدت چهل سال، اموال ملت ایران و نیکبختی آینده آن مردمان را این چنین به حراج گذاشتند؟

اگر هم بخواهند همچنان به این رفتار قلدرانه ادامه دهند، به پرتگاه جنگ فرو می افتند، و اگر عملیات نظامی آغاز شود، آن ها چگونه خواهند توانست در برابر قدرت کوبنده آمریکا و ضربات دردناکی که از جانب کشورهای دیگر منطقه بر آنان وارد خواهد آمد، ایستادگی کنند؟

ادعا دارند که افتاب قدرت ایالات متحده در حال افول است ولی خورشید خود آنان و قدرت ادعایشان است که هر روز تابنده تر می شود.

حتما دو طرف دعوا را اشتباه گرفته اند، زیرا آن که خورشیدش افول می کند، رژیم ایران است و آن که ابرقدرتی خود را بیش از پیش ثابت کرده و همه دنیا را به گردن نهادن به خواست خود وادار ساخته ایالات متحده است.

ببینید که چقدر، حتی چین و روسیه هم از آمریکا حساب می برند و داد و ستد با رژیم ایران را کاهش داده اند و هیچ کشوری جرات نمی کند به طور علنی خریدار نفت ایران باشد.

تنها اسلحه ای که برایشان باقی می ماند، جنگ روانی و تبلیغاتی است. ولی در این زمینه نیز خیلی ابتدایی و کلاس اولی رفتار می کنند و مطالبی می گویند که حتی مرغ پخته را به خنده در می آورد.

ادعا می کنند که یک سامانه ضد هوایی ساخته اند که خیلی بهتر از اس – ۳۰۰ ساخت روسیه عمل می کند.

اسمش را هم باور گذاشته اند که خودشان باورشان بشود.

شمارۀ آن را هم ۳۷۳ گذاشته اند که به اس سیصد ساخت روسیه را تداعی کند. می گویند که این سامانه قادر است حتی هواپیماهای رادار گریز را نیز شناسایی کند و هدف قرار دهد.

آن ها با این ادعا، تصور می کنند که می توانند دنیا را فریب دهند.

پریروز از ساخت این سامانه خبر دادند و امروز (شنبه) حسین سلامی ادعا می کند موشکی را با موفقیت آزمایش کرده اند که دنیا را به حیرت و شگفتی وا می دارد.

توجه ندارند که برای طراحی و ساخت یک سامانه بسیار پیچیده فنی، سال ها وقت و گروه زیادی مهندس و دانشمند و کارگر فنی و پول کلان نیاز دارد.

این را از کجا آورده اند؟

صنعت اتومبیل سازی آن ها این چنین گیر کرده است. آیا تولید قطعات یک اتومبیل، پیچیده تر از ساخت قطعات موشکی و ماهواره ای و سامانه ای می باشد؟

اگر آن توان ادعایی خود را صرف تولید قطعات ساخت اتومبیل می کردند، امروز ایران می توانست با کره جنوبی در صنعت خودرو سازی کوس رقابت بزند.

فرض کنیم که، آن گونه که خودشان هم می گویند، این کار آن ها تقلید و کپی برداری دقیق از سامانه اس سیصد روسی بوده است. فرض کنید که باور می کنیم. آیا همه محاسبات دشوار هندسی و معادلات پیچیده ریاضی و ریزه کاری های بسیار مهم فنی را هم توانسته اند کپی برداری کنند؟

تردید بسیار داریم.

این ماجرا یادمان می آورد که چند سال پیش، روسیه با تسلیم شدن در برابر تحریم هایی که از جانب شورای امنیت، علیه رژیم ایران برقرار شده بود، اعلام کرد که از تحویل دادن سامانه اس سیصد به حکومت ایران، با آن که پول آن به طور کامل پرداخت شده بود، خودداری ورزید.

در آن هنگام، سپاه پاسداران ادعا کرد که خود، به تنهایی می تواند چنین سامانه ای را بسازد. یک سال پس از آن بود که در رژه نظامی، کامیون هایی را از برابر علی خامنه ای گذراندند که حامل لوله های بزرگ، ولی خالی بود و ادعا کردند که بله، این همان اس سیصدی است که خودمان ساخته ایم. و حتی اسمی و لقبی هم بر آن لوله های خالی نهادند.

فکر می کنند که بچه، بازی می دهند.

تصور می کنند که سازمان های اطلاعاتی و نظامی دنیا، از قدرت و یا بی قدرتی واقعی نیروهای مسلح رژیم ایران در تولید جنگ افزارهای مدرن، اگاهی واقعی ندارند.

اکنون، سپاه پاسداران ادعا می کند که همه جنگ افزارهای پیشرفته ای را که در اختیار آمریکا و روسیه و چین و حتی زیمبابوه قرار دارد، توانسته است تولید کند و مانند رستم دستان، از سر تا پا مجهز شده است.

ادعا می کنند که نه تنها موشک نقطه زن دارند، و نه فقط سامانه باور ۳۷۳ ساخته اند، و نه تنها توپ لیزری ابداع کرده اند، بلکه موشک هایی نیز ساخته اند که دنیا را به شگفت در می آورد و حسین سلامی امروز اجرای آزمایش آن را مژده می دهد.

خنده دار است، نه؟

حالا این پرسش پیش می آید که چرا سپاه پاسداران به چنین ادعاهای کودکانه ای روی آورده است؟

پاسخ نخست آن است که با این ترفند، می خواهد قدرت های رقیب را از گشودن عملیات جنگی علیه رژیم بهراساند. ولی گفتیم که این ترفندی است که رنگ باخته و بی تاثیر است.

ولی دو خاصیت دیگر ممکن است به دنبال داشته باشد که یکی ترساندن خود مردم ایران است . همان مردمانی که آرزو می کنند آمریکا علیه سپاه پاسداران وارد جنگ شود، تا مردم ایرن بتوانند به پا خیزند و این رژیم ستمگر را براندازند.

سود دوم، از دیدگاه سپاه پاسداران، آن است که بتواند بودجه های بیشتری را از صندوق نیمه خالی دولت مطالبه کند.

اکنون سالیان دراز است که ادعا می کنند نیروهای نظامی رژیم از کمترین درصد بودجه دولتی برخوردارند.

ولی آشکارا دروغ می گویند، زیرا نه فقط بخشی از این بودجه را در اقلام اختصاص داده شده به وزارتخانه های دیگر گنجانیده اند تا دشمن را به خیال خود به اشتباه بیاندازند، بلکه صادرات و واردات بخش اعظمی از کالا را نیز در اختیار سپاه گذاشته اند که نه گمرکی می دهد و نه مالیات می پردازد و این درآمد قطعا به میلیاردها دلار در سال می رسد.

از یک سو می ایند و به درستی ادعا می کنند که ایران دارای طولانی ترین سواحل در بخش شمالی شاخاب پارس است، و بنابراین هژمونی خلیج باید در دست ایرانیان باشد، و همزمان، تهدید می کنند که با قطع صادرات نفت ایران، اجازه نخواهند داد یک قطره نفت کشورهای همسایه، از طریق این ابراه، صادر شود.

با این یاغیگری، نه تنها به حق ملت ایران برای به دست گرفتن رهبری خلیج فارس آسیب می رسانند، بلکه حضور ناوگان چندین کشور جهان، موجودیت خودشان را نیز به خطر می اندازد.

این وضع لطیفه ای را به یاد می آورد که یک سرباز وظیفه، در امتحانات رشته خلبانی، رد شد. از او پرسیدند به کدام نیروی ارتشی دیگر می خواهد منتقل شود؟ گفت: ضد هوایی! پرسیدند چرا؟ گفت برای آن که اگر من نتوانم پرواز کنم، به هیچ کس دیگر نیز امکان پرواز ندهم!

با این زورگویی ها، نه تنها امنیت ایران را تقویت نمی کنند، بلکه آن را بیش از پیش به خطر می اندازند.

یاوه سرای سپاهی، حسین سلامی در آخرین سخنان خود ادعا می کند که رژیم در چهل سال گذشته، همیشه در رویارویی با ایالات متحده و کشورهای دیگر موفق و پیروز بوده است.

یک حساب سرانگشتی بکنید که در این چهل سال، رژیم ایران چند ده میلیارد دلار به علت درگیری با ایالات متحده، متحمل زیان شده است.

حساب کنید که همین تحریم ها چه آسیبی به اقتصاد ایران رسانده است و چگونه غارت بیت المال و چاپیدن ذخیره مالی ایران را آسان تر ساخته است.

مرامشان آن است که همیشه کشور را در آشوب نگاه دارند.

با این شیوه تصور می کنند که می توانند به چندین هدف برسند:

می توانند بی کفایتی خود در مدیریت کشور را با این ادعا پرده پوشی کنند که کشور در شرایط اضطراری قرار دارد.

با همین بهانه می توانند به سرکوب مردم ادامه دهند و ادعا کنند که دشمن در کمین است و کشور با وضع اضطراری روبرو می باشد.

ولی از همه مهمتر، این شیوه دشمن تراشی، به سپاه پاسداران و دیگر نیروهای مسلح رژیم بهانه می دهد که از توبره بیت المال بیشتر بخورند و پروارتر گردند و متقابلا، بر ابعاد بینوایی ملت ایران بیافزایند.

علی خامنه ای به مردم قول می دهد که رژیم در چهل سال آینده، قوی تر از چهل سال گذشته در رویارویی با آن چه که وی “دشمن” می نامد، خواهد بود.

روحانی حتی دست و دلبازتر است و می گوید “در یکصد سال آینده، ما از آن ها نیرومندتر خواهیم بود”.

تصور می کنند که روی صحنه ایستاده اند و نمایشنامه کمدی پوچ اجرا می کنند و مرتبا هجو می گویند و پهلوان پنبه بازی در می آورند.

اورشلیم – شنبه دوم شهریورماه ۱۳۹۸ برابر ۲۴ اوت ۲۰۱۹

11 دیدگاه‌

 1. چرا انقدر از سپاه می ترسدید. سپاه بنیه ودژ مستحکم ایران است.. گریه نکنید.به زودی گریه از روی حسادتتان در می اید. با هشتدار عراق دیگر بی بی جرات حمله به حیاط خلوت ایران ندارد.

  • ایران مفهومی متفاوت با جمهوری اسلامیست ایران برای ما عزیز ولی جمهوری اسلامی سرکوبگر و شکنجه و تجاوز گر به ملت ایران و کانون متعفن و تهدید گر جهان است پس ایران ضد جمهوری اسلامی و رژیم حاکم بر آنست .

 2. این بدبختی مردم ایران میراثی است که از دوران شاه عباس صفوی به ما رسیده است.

  شاه عباس مشتی آخوند را دور خودش جمع کرد و با ایجاد حکومت ترس و وحشت و عوام فریبی توانست حکومت خود را قدرت بخشد و حتی از کشتن فرزند خودش نیز دریغ نکرد.

  مراسم سینه زنی و زنجیر زنی و قمه زنی و هزار مراسم مردم فریب را به تقلید از مراسم به صلیب کشیدن حضرت عیسی مسیح که در اروپا برگزار میشد در ایران رواج داد.

  اشاعه خرافه های خارج از دین به قصد فریب مردم و به سلطه کشیدن و غارت اموال ایشان به امری عادی تبدیل شده است. میگویند ما نماینده خدا هستیم و خدا را در حد یک آخوند نادان و عقب مانده پایین میآورند.

  البته در تمام ادیان خرافه به گونه ای نفوذ کرده و در مسیحیت نیز خرافاتی حاکم است که باید گفت صد رحمت به خرافات اسلامی.

  به مردم میگویند شما نمیفهمید . ما میفهمیم و ما میدانیم صلاح و مصلحت شما در چیست . به مردم میگویند شما نادان هستید و مستضعف هستید و ما باید بر شما حکومت کنیم تا دنیا و آخرت شما را تامین کنیم. به مردم میگویند فلان کس هنوز هم با امام زمان ارتباط دارد. به مردم میگویند بروید در چاه جمکران دعا بنویسید و پول بریزید.

  ای بیچاره و بدبخت مردمی که اینچنین خود را بنده و خوار و ذلیل کرده اند و بیچاره و بدبخت تر مردمانی که میدانند اینها خرافه پرست و دزد و غارتگرند ولی نمیتوانند بر جهل مردم غلبه کنند و در حکومت نقشی ندارند.

  من به توانائی دیپلماسی و سخنوری و هوش سیاسی آقای ظریف خیلی بیش از مابقی این سیاستمداران باور دارم ولی همین آدم را وادار میکنند مثل دیوانه ها وسط مراسم روضه خوانی مثل احمق ها گریه کند. البته شاید ایشان این را هم یک سیاست بداند ولی همین کارهای احمقانه است که کشور را به فلاکت انداخته است. من به پیشوایان دینی بی حرمتی نمیکنم. اما اگر امام حسین نیز امروز زنده بود الان یا حکم مفسد فی الارض خورده بود یا در زندان بود یا یک شبکه ماهواره ای برای براندازی حکومت راه اندازی کرده بود. چرا ؟ به همان دلیل که آن زمان با یزید بیعت نکرد , امروز نیز با حاکم جمهوری اسلامی بیعت نمیکرد.

  آخر اینها چقدر عقب مانده هستند؟
  باور کنید من بسیاری از نظامیان شریف را میشناسم . چه پاسدار و چه بسیجی و چه ارتشی . واقعا اینها از سر اجبار فرمانده هانشان هستند که به این مفسدان قدرت میدهند.

  تزار روس توصیه کرده بود برای رسیدن به آبهای خلیج فارس لازم نیست با ایرانیان بجنگند. او معتقد بود بگذارید ایرانیان در فساد حاکمین غرق شوند. آن وقت مثل یک سیب کرم خورده از درخت به پایین و در دست روسیه میافتند.

  مردم ایران بایستی کمی با دقت بیشتر به حکومت اسرائیل نگاه کنند.
  هیچ چیزی مهمتر از آن نیست که فساد در جامعه رخنه نکند. اگر کمی بوی فساد در دولت بیاید , قوه قضائیه مستقل اسرائیل با آن بشدت برخورد میکند.
  مردم و رسانه ها اینقدر به موضوع حجاب اجباری در ایران توجه نکنند. اصلا کسی در ایران حجاب را رعایت نمیکند. کسی هم با آنها کاری ندارد. هر کس به ایران آمده باور میکند که همه اینها تبلیغات دروغین است. این حکومت است که مایل است موضوع حجاب را مطرح کند و از آن یک بحران بسازد تا باعث شود مردم از مشکلات اصلی خودشان دور شوند .

  هر وقت دانه های ریز و متوسط و درشت فاسد رژیم معرفی و محاکمه شدند و اموال مردم به مردم برگشت داده شد. مطمئن باشید آن زمان دیگر هیچ خطری از جانب ایران هیچ کشوری را تهدید نمیکند.

 3. به یاد عملکرد اخوند در زمان شاه سلطان حسین صفوی میفتم که ادعا کردند روی هر نخود آش دعا خواندند و فوت کرده‌اند که هر که آز آن بخورد نامریی میشود و با این خرافات مردم بیچاره ایران را گوشت دم توپ کردند و از چهار تا افغان شکست خوردند حیف که ایرانیان از تاریخ خود بی اطلاع هستند

 4. جناب امیر، جمع آوری اطلاعات به همراه هزینه کردن پول باعث می شود آدمی از عهده همه محاسبات دشوار هندسی و معادلات پیچیده ریاضی و ریزه کاری های بسیار مهم فنی در حوزه نظامی که سرمایه گذاریها در آنجا انجام می شود بر بیاید.
  کار فوق در عرصه های محدود نظامی که ساخت موشک و برخی سلاحهای مهم هدف است، با تمرکز پول و اطلاعات ممکن و میسر می باشد. اما در حوزه صنایع غیرنظامی همانند اتومبیل سازی، هواپیما سازی و صنایعی مانند آن به دو عامل فوق یک عامل بسیار مهم دیگر نیز اضافه می شود. این عامل مهم دیگر، رقابت عادلانه تمامی شهروندان یک کشور در سرمایه گذاری، کار و تلاش می باشد. در مورد عامل سوم کشور و حاکمیت سیاسی کشورمان عقب مانده است. چنانچه برنامه ریزی درستی برای پی ریزی عامل سوم در کشورمان انجام شود در این مورد نیز ایرانیان می توانند مانند همه ایرانیان موفق در سرتاسر جهان در کشورمان نیز بدرخشند. البته برای اختراع چرخ چند بار سرمایه گذاری نمی شود. در مورد مسائل ایران و ایالات متحده، مشکلات بسیار عمیق تر از آن است که من و شما بتوانیم براحتی برای آن راه حلی پیدا نماییم. مشکلات نه به بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که به پیش از آن بر می گردد. ایالات متحده چنان رفتار نموده است که دوستان ایالات متحده بایستی بسیار بیشتر از دشمنانش از آن کشور هراس داشته باشند.

 5. حتی اگر براستیکه بهترین جنگ افزارھا را ھم دارا باشند، باز ھم بازندہاند۰ یادتان نیست که اسرائیل در جنگ ۶ روزہ از تانکھای بازماندۂ جنگ جهانی۲ برای رویارویی با بهترین تانکھای آن زمان استفادہ کرد؟

 6. حکومت ایران!

  اینها اعراب اخراجی از سرزمین های عرب از زمان یزید هستند که از حماقت و شهید کردن پسران و صیغه کردن دختران و خوردن نفت ایرانی استفاده و برای بدست آوردن حکومت در سرزمین های اعراب تلاش می کنند که بدلیل فواید بسیار زیادش از سمت انگلستان و روسیه نیز هدایت می شوند.

  حکومت اعراب اخراجی از سرزمین های اعراب که حتی سال نو ایرانی را با عربی تبریک می گویند و جشن های ایرانی و کوروش را از بین برده و غدیر خم و جمکران را اختراع کردند.

  • تعجب میکنم که آقایان محترم بازدید کننده چقدر بر تحلیل زیبا وکارشناسی آقای منشه امیر حاشیه رفتند وینظرن این تحلیل برای فهمیدن است نه تعلیق وحاشیه رفتن.

 7. اینا باور ۳۷۳ رو هم بر فرض اگه درست کرده باشن بازم چیزی نیستن.
  بی بی میدونه این رژیم توخالی هست ولی هارت و پورت زیاد داره… فقط اون میدونه که تا نباشد چوب تر فرمان نبرد آخوند و خر.

Comments are closed.