وزارت خارجه اسرائیل، پیشگام واکنش های بین المللی نسبت به اعدام نوید افکاری

ساعتی پس از آن که در تهران رسما اعلام شد که رژیم با بی اعتنایی به اعتراض های بین المللی، حکم اعدام در مورد نوید افکاری را به اجرا گذاشته است، یک پیام توییتری در حساب کاربری وزارت خارجه اسرائیل انتشار یافت که در آن آمده است: «جمهوری اسلامی ایران با اعدام نوید افکاری بار دیگر ثابت کرد که چیزی بیش از یک حکومت قاتل و جنایتکار نیست».

پیش از این اعدام، وزارت خارجه اسرائیل نیز همصدا با مردم جهان، از رژیم ایران خواستار شده بود از ارتکاب به این جنایت دوری جوید.

رسانه های همگانی رژیم ایران اعلام کردند که نوید افکاری، فرد جوانی که او را به اتهام شرکت در تظاهرات مورد شدیدترین شکنجه ها قرار داده و به مرگ محکوم کرده بودند، امروز حلق آویز شد و رژیم ایران همه اعتراض های بین المللی و داخلی را در این زمینه نادیده گرفت.

مهدی محمودیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در توییترش خبر داده که مقامات قضایی به خانواده افکاری اعلام کردند  که صبح امروز (شنبه) نوید افکاری اعدام شده است.

پایگاه خبری میزان وابسته به قوه قضائیه حکومت ایران نیز اعلام کرد که صبح امروز(شنبه) “حکم قصاص نفس یک متهم به قتل   پس از انجام تشریفات قانونی استیذان و با اصرار اولیاء دم و خانواده مقتول به مرحله اجرا گذارده شد”.

حسن یونسی وکیل نوید افکاری نیز در این باره در توییتر نوشت: ‏از دادگستری شیراز به خانواده ‎#نوید_افکاری اطلاع داده اند که حکم صبح امروز اجرا شده است. هنوز ناباورانه امیدواریم که خبر اشتباه باشد.

این خبر در حالی منتشر شد که شماری  از خیرین شهر شیراز قرار بود فردا صبح (یکشنبه) برای گفتگو و جلب رضایت خانواده مقتول با آنها دیدار کنند».

روز گذشته نیز عفو بین‌الملل اعلام کرده بود که نوید افکاری در خطر اعدام قریب‌الوقوع پنهانی است.

حکم اعدام نوید افکاری واکنش بسیاری برانگیخته بود و حالا ممکن است اجرایی شدن این حکم باعث ایجاد محرومیت‌هایی برای ورزش حکومت اسلامی ایران شود.

این نخستین بار نیست که  حکومت اسلامی ایران بدون ادله کافی و تنها بر مبنای اعتراف‌هایی که زیر شکنجه توسط بازجویان گرفته شده است، حکم اعدام صادر می‌شود.

چندی پیش فایل‌هایی صوتی از نوید افکاری منتشر شده بود که در آن‌ها از شکنجه‌ها و اعتراف اجباری سخن گفته بود، و تاکید داشت که بی‌گناه است. او در مراحل دادرسی از داشتن وکیل انتخابی محروم بودـ

روز گذشته نیزعفو‌ بین‌الملل خواستار مداخله جامعه جهانی برای لغو حکم اعدام نوید افکاری شده بود