حکومت ایران با وخیم تر کردن آزار و حمله به تلاشگران محیط زیست، ادعا می کند سه تن از بازداشت شدگان “جاسوسان یهودی” هستند

توطئه عوامل تندرو در حکومت اسلامی ایران برای متلاشی کردن گروه حفاظت از محیط زیست ایران، در ابعاد گسترده ادامه دارد و در چارچوب این تلاش، اکنون ادعا می کنند که سه تن نیز به عنوان “جاسوسان یهودی” شناسایی شده اند. ولی اطلاعاتی که در این رابطه ارائه می کنند، همانند داستا های خیالی سه ماه پیش در مورد “وجود ستاد فرماندهی به راه انداختن آشوب در ایران” است که ادعا شده بود یک شاخه آن در عراق و دیگری در افغانستان و سومی در یک کشور دیگر است.

روزنامه ای به نام “وطن امروز” چاپ تهران در عنوان خبری که روز گذشته (سه شنبه) انتشار داد، نوشت: «سه یهودی در شبکه جاسوسی سبز”. در این مقاله مفصل که مطالبی به صورت نامنظم و با جزئیات جعلی و درهم انتشار یافته، ادعا شده که تلاشگران محیط زیست در ایران، عمدا یکی از حریم های حفاظت شده جانوران کمیاب را در نزدیکی یک پایگاه تولید موشک قرار داده بودند که با دوربین های مدار بسته، که ظاهرا برای پیگیری فعالیت روزانه حیوانات تحت حمایت نصب شده بود، بتوانند فعالیت های داخل پایگاه را زیر نظر داشته باشند.

پیشتر نیز ادعا شده بود که تلاشگران محیط زیست با کمک سوسمار می خواسته اند تشعشات رادیو اکتیو را که به فعالیت های اتمی در نقاطی از ایران مربوط می شود شناسایی کنند – و این در حالی که کارشناسان امور می گویند که چنین ادعایی پوچ و غیر عملی است

در ادامه خبر ادعا شده که این سه تن یهودی عضو یک شرکت حفظ محیط زیست بوده اند که به ادعای این روزنامه “شاه مهره” این “شبکه جاسوسی” معرفی گردیده اند.

به ادعای “وطن امروز” سردسته این گروه فردی به نام “مراد موشه طاهباز” بوده که نام پدرش “قاسم” است و یک سرمایه دار بزرگ یهودی محسوب می شود که در اسرائیل نیز در پروژه های تفریحی سرمایه گذاری کلانی کرده است.

در این گزارش ساختگی، آشکارا تلاش شده که خانم معصومه ابتکار سرپرست محیط زیست ایران و حسن روحانی رئیس جمهوری نیز به این جریان ادعایی ربط داده شوند و مورد اتهام قرار گیرند.

آگاهان می گویند که در جامعه یهودیان ایران، خانواده ای به نام “طاهباز” وجود نداشته و نام یک یهودی نمی تواند “قاسم” باشد.

“وطن امروز” ادعا می کند که طاهباز همان فردی است که پدرش قاسم طاهباز از مسوولان ارشد روزنامه کیهان تهران در دوران شاه فقید بوده است. در کیهان تهران، البته فردی به نام طاهباز کار می کرد، ولی یهودی نبود.

همچنین ادعا شده است که همین “قاسم طاهباز” و پدر “کاووس سید امامی” (که حکومت ادعا می کند در زندان خودکشی کرده است) با هم وکیل مجلس شورای ملی در دوران شاه فقید بوده اند.

گفتنی است که یهودیان، تنها یک نماینده در مجلس داشته و دارند و اگر قاسم طاهباز یهودی بوده، مسلما نمی توانسته است به نمایندگی مجلس شورای ملی گزیده شود. نام هیچ یک از نمایندگان جامعه یهودیان ایران در مجلس شورای ملی (در دوران شاه فقید( و یا مجلس شورای اسلامی (در دوران حکومت کنونی) “طاهباز” نبوده است.

در ادامه گزارش تحریف آمیز “وطن امروز” به نام و هویت کاری آن دو یهودی ادعایی دیگر و ماهیت اتهاماتی که به آن ها بسته شده، اشاره ای نگردیده است.

معلوم نیست که اگر افراد مورد اتهام، مسلمان یا مسیحی و یا زرتشتی بودند، در تیر خبری وطن امروز به دین آن ها اشاره ای می شد؟

در سال های گذشته، و به ویژه در ماه های اخیر، حکومت ایران که بر شدت سرکوبگری و قتل مخالفان سیاسی افزوده، به طور فزاینده ای، بازداشت شدگان را به جاسوسی به سود بیگانگان متهم می سازد.

بارها ادعا شده که ده ها و شاید صدها هزار نفری که در بیش از صد شهر ایران به خیابان آمدند و علیه رژیم و شخص خامنه ای شعار دادند، “عوامل جاسوسی موساد و سی ای اِی” بوده اند.

حتی علی خامنه ای در واکنش به اعتصاب های کارگرانی که دستمزد خود را به موقع دریافت نمی کنند و درآمد آن ها کفاف زندگیشان را نمی دهد، “تحریک شده از جانب بیگانگان” توصیف کرد.

اکنون نه تنها تلاشگران محیط زیست را به “جاسوسی” متهم می کنند، بلکه سردسته آن ها را به دروغ “یهودی” معرفی می کنند تا ظاهرا “جرم” آن ها وخیم تر جلوه داده شود.

در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی نیز سیزده جوان یهودی را در شیراز و اصفهان به ادعای “جاسوسی نظامی” بازداشت کردند که برخی از آن ها قصاب و کارگر مغازه و یا معلم زبان عبری بودند.

در آن سال ها گفته شد که هدف از این توطئه، تیره ساختن مناسبات ایران با دیگر کشورهای جهان بود که خاتمی قول داده بود آن را بهبود بخشد و ایران را از انزوای بین المللی خارج کند.

در آن سال ها، رهبران چند کشور جهان و شخص دبیرکل وقت سازمان ملل کوفی عنان، برای ازادی این یهودیان تلاش کردند، تا بالاخره همه آنان به تدریج آزاد شدند. ماجرای این جوانان بیگناه در کتاب “از کارگری تا کارآفرینی” که زندگینامه ژاک ماهفر است، به تفصیل آمده است.

در محافل سیاسی اوپوزیسیون ایران این ارزیابی عنوان شده که حکومت قصد دارد کل تلاشگران محیط زیست در ایران را نابود کند، ولی هنوز استدلال قانع کننده ای درباره علل پشت پرده این توطئه ارائه نشده است.

تلاشگران محیط زیست در سال های اخیر نسبت به خطرات خشک شدن تالاب ها و دریاچه ارومیه و اسیب های دیگر زیست محیطی در ایران هشدارداده بودند.

به موازات بازداشت “کاووس سید امامی” و کشتن او در زندان به ادعای “خودکشی”، حدود پانزده نفر دیگر از این تلاشگران بازداشت و زندانی شده اند  یکی از این دستگیر شدگان “سام رجبی” نام دارد که خانواده اش می گوید از سرنوشت او هیچ خبری در دست نیست.

همچنین شایع است که سقوط هواپیمای آسمان که حدود دوازده نفر از تلاشگران محیط زیست به صورت گروهی با آن پرواز می کرده اند، توطئه ای در چارچوب نابود کردن همه تلاشگران محیط زیست بوده است.

مقاله تحریف شده و سراسر افترای روزنامه “وطن امروز” را در گزارش جداگانه ای در این صفحه مطالعه بفرمائید