حکومت ایران برای استقرار در سوریه میلیاردها دلار هزینه کرده، ولی یک تحلیلگر می گوید این بساط برچیده می شود

یک تحلیلگر ایرانی در ارزیابی خود می گوید: به زودی، بساط حکومت  ایران در سوریه  برچیده خواهد شد و جمهوری اسلامی  تا به حال بیش از ۴۸ میلیارد دلار در سوریه هزینه کرده است

بدیع یونس، روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی با انتشار مقاله ای پیرامون  وضعیت نیروهای حکومت ایران در سوریه در ایندیپندنت فارسی نوشت:  این اواخر در اغلب محافل سیاسی و دیپلماتیک صحبت از تغییرهای فوری در سطح منطقه می‌شود که قرار است همگام با پیشرفت‌هایی که در مذاکرات وین صورت گرفته است رخ دهد، و دولت ایران ممکن است پرداخت هزینه این دستاورد را از سوریه آغاز کند. این در حالی است که گفته شده رژیم تهران حدود ۵۰ میلیارد دلار پول مردم ایران را برای بشار اسد و رژیم وی در سوریه هزینه کرده است.

این روزنامه نگار سیاسی نوشته است : تهران تا به حال حدود ۴۸ میلیارد دلار را که چهار برابر بودجه دفاعی سالانه ایران می‌شود، در سوریه هزینه کرده است.

بدیع یونس نوشت: حکومت  ایران به زودی بساط خود را از سوریه برمی‌چیند، زیرا توافق‌نامه‌های اخیر بین‌المللی به سمت محدود کردن نقش ایران در سوریه در حرکت هستند. البته از آغاز متحد شدن تهران و مسکو در قلمرو سوریه، معلوم بود که هماهنگی میان آن‌ها مقطعی و موقتی است و به تلاقی منافع مرتبط است و هر دو کشور اهداف متفاوتی را در سوریه دنبال می‌کنند.

او نگاشته است : اکنون که منافع مشترک به پایان رسیده است، منابع دیپلماتیک روسیه خاطرنشان می‌کنند که «مسکو حاضر نیست برای باز نگه‌داشتن گذرگاه نظامی ایران به سواحل دریای مدیترانه، از اهدافش در سوریه عقب‌نشینی کند».

او گفته است : آنچه از واقعیت اوضاع بر می‌آید این است که ایران و روسیه در حوزه نفوذشان در سوریه به توافق رسیده بودند، اما در فرجام،‌ روسیه که نقش نجات‌دهنده سوریه را بازی می‌کند، توانست حوزه نفوذ خود را در این کشور گسترش دهد. علاوه برآن، موفقیت آمریکا در غلبه بر داعش و کنترل پایگاه «تنف» در شمال شرقی سوریه، باعث شد رویای ایران برای رسیدن به مدیترانه با عبور از بغداد، دمشق و بیروت، به کابوسی تبدیل شود.

بدیع یونس افزود: از سوی دیگر اسرائیل نیز برای محدود کردن نقش ایران در سوریه و جلوگیری از ایجاد کارخانه‌های موشک‌سازی برای تولید موشک‌های دوربرد، حملات خود را به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران ادامه داد و توانست عرصه را برای ایران تنگ‌تر کند.

بدین ترتیب، به نظر می‌رسد که پس از گذشت ۱۰ سال از آغاز جنگ، همه بازیگران ذی‌نفع در بحران سوریه به این نتیجه رسیده‌اند که خروج شبه‌نظامیان ایرانی از سوریه، نخستین گام برای رسیدن به حل بحران جنگ در سوریه و بازسازی این کشور است.

به گفته منابع آمریکایی نزدیک به دولت جدید، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، «حضور نظامی ایران در سوریه را در چارچوب مذاکرات توافق هسته‌ای» قرار داده است.