حکومت ایران برای جلوگیری از تمدید تحریم‌ تسلیحاتی،  دست به دامن روسیه شد 

حسن روحانی از پرزیدنت ولادیمیر پوتین، خواست که نگذارد تمدید بین‌المللی تحریم‌های تسلیحاتی علیه رژیم ایران همچنان ادامه یابد. ایالات متحده به تلاش های گسترده در این زمینه ادامه می دهد. ولی روسیه، به عنوان یکی از پنج عضو اصلی شورای امنیت، ممکن است مانع تصویب قطعنامه ای در این زمینه شود.

روحانی، در یک گفتگوی تلفنی با پرزیدنت پوتین، بر “اهمیت حفظ و اجرای کامل برجام” تاکید کرد و از وی درخواست کرد تا  با اتکا به این توافق که یک “تعهد بین‌المللی برای طرفین امضاء کننده” است، از تلاش های ایالات متحده برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران جلوگیری کند.

پرزیدنت ولادیمیر پوتین نیز در این گفتگو تاکید کرد که کشور او مانند گذشته از برجام حمایت می‌کند و برای حفظ و اجرای آن اهمیت قائل است و علاقمند  به تحکیم مناسبات با ایران است.

تحریم تسلیحاتی شورای امنیت علیه رژیم ایران  ۲۷ مهرماه امسال تمام می‌‌شود. این تحریم سال ۲۰۱۰ میلادی در پاسخ به پنهان‌کاری ایران در برنامه اتمی این کشور وضع شد. شورای امنیت که نگران ماهیت برنامه اتمی ایران بود با تصویب این تحریم، معامله هرگونه سلاح با ایران ممنوع کرد.

پس از توافق ایران و قدرت‌های جهانی بر سر برنامه اتمی این کشور قطعنامه‌۲۲۳۱ تصویب شد که در آن پیش‌بینی شده، تحریم تسلیحاتی ایران حداکثر پنج سال پس از پذیرش برجام باید خاتمه یابد. اما دولت آمریکا که سال ۲۰۱۸ در اقدامی یک‌جانبه از برجام خارج شد، تأکید دارد تحریم تسلیحاتی حکومت ایران  نباید برداشته شود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، دو روز پیش  در مصاحبه ای آنلاین، با نشریه “هیل” گفت که  آمریکا تلاش می‌کند که تحریم تسلیحاتی بین‌المللی ایران ادامه یابد.

او گفت که هر کشوری، از جمله روسیه، که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت – قطعنامه‌ای که ایران را تحریم تسلیحاتی می‌کند و ایران را از خرید و فروش سلاح منع می‌کند – را امضا کرده باشد، در تاریخ ۱۸ اکتبر، “به خاطر اشتباهات دولت قبل (آمریکا) که وارد عجیب‌و‌غریب‌ترین توافقی که من تاکنون دیده‌ام شد،” پس از گذشت حدود پنج سال از آن قطعنامه “بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان می‌تواند وارد تجارت تسلیحاتی در جهان شود.”

پمئو گفت: رژیم ایران  علاوه بر آن که “بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان” خواهد بود، می‌تواند “یکی از بزرگترین تاجران اسلحه شود و تسلیحات چینی و روسی بخرد.”

وزیر خارجه آمریکا افزود:   آمریکا در این زمینه تلاش می‌کند و ابراز امیدواری کرد که ایالات متحده بتواند، با همراهی روسیه، اطمینان یابد که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.اگرچه  روسیه در مورد ایران دیدگاه متفاوتی دارد و با آنها در سوریه و علیه منافع مردم سوریه کار می‌کند و “ما از این تصمیمات روسیه متاسفیم.”

برایان هوک نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران نیز پیشتر گفته بود که اگر تحریم تسلیحاتی ایران منقضی شود، “می‌توانید مطمئن باشید که رژیم ایران  آنچه را که در تاریکی انجام می‌داد در روز روشن و در ابعاد گسترده‌تری انجام خواهد داد”.