حکومت ایران برای دور زدن تحریم های پولی جهان، چهار میلیارد دلار از افغانستان قاچاق کرده است

حکومت ایران برای دور زدن تحریم های پولی جهان، چهار میلیارد دلار از افغانستان قاچاق کرده است

یک مقام بانکی افغانستان می گوید که سپاه پاسداران ایران توانسته است به کمک گروهی که “لشکر فاطمیون” نامیده می شود و از مسلمانان مزدور افعان تشکیل شده،  بیش از ‘چهار میلیارد دلار از افغانستان به ایران قاچاق کند.

رژیم ایران به علت تحریم های اقتصادی ایالات متحده و سیستم جهانی مبادله پول، موسوم به “سوئیفت” که همکاری با ایران را قطع کرده، قادر نیست پول هایی را که بابت صادرات نفت و یا فروش کالا به کشورهای دیگر دریافت کرده، به ایران منتقل سازد.

در این گزارش آمده است که میزان قاچاق دلار از افغانستان به ایران ظرف یک ماه گذشته از رشدی ۵۰ درصدی برخوردار بوده است  که این دلار های قاچاق از مرزهای رسمی افغانستان به خارج و ایران منتقل می‌شوند. »

خلیل صدیق، رئیس کل بانک مرکزی افغانستان گفت: تنش میان ایران و آمریکا یکی از دلایل قاچاق ارز به ایران است که موجب پایین آمدن ارزش افغانی شده است.

او افزود: «دلار‌ها از طریق مزارشریف و از حیرتان به ازبکستان، دوبی و کشور‌های حاشیه خلیج فارس قاچاق می‌شوند و این پول در این کشور‌ها در حساب بانکی برخی افراد سپرده‌گذاری می‌شود و یا به‌صورت نقد به اشخاص پرداخت می‌گردد.»

به گزارش بلومبرگ  دلالان افغان هر روز با تاکسی از طریق نقاط مرزی نظیر “اسلام قلعه”  صدها هزار دلار به مشهد قاچاق می‌کنند و هر دلار را به بهای ۱۲ هزار تومان در مشهد می‌فروشند. به این ترتیب روزانه ۵ میلیون دلار از طرف دلالان افغانی وارد بازار ایران می‌شود.

اما نکته‌ای که توجهات را بر می‌انگیزد، امنیت و راحتی خیال این دست از قاچاقچیان در انجام کارهایشان است. این قاچاقچیان دارای ویزاهای چندبار ورود به ایران هستند. آنها می‌توانند با استفاده از شبکه ارتباطات خود، بدون نگرانی از کنترل‌های مرزی چمدان‌های پر از دلار را به ایران منتقل کنند.

حال این پرسش پیش می آید که شبکه ارتباطی این قاچاقچیان چگونه دارای امنیتی تضمین شده است؟ و چه نهادی و ارگانی مرزهای غرب کشور را کنترل می‌کند؟ پاسخ این سوال را روحانی رییس جمهوری ایران سال گذشته اعلام کرد و گفت : «امروز مرز شرق و غرب دست سپاه و بعضی جاها دست نیروی انتظامی و نیروهای اطلاعات است و شبکه قاچاق دلار از افغانستان به داخل ایران یا در همکاری مستقیم با سپاه کار خود را به پیش می‌برد یا اساسا شبکه‌ای متعلق به سپاه با به‌خدمت گیری عناصر افغان می باشد.

بخش افغان سپاه یا همان لشکر فاطمیون علاوه بر آنکه در سوریه حضور دارد، در مشهد و مناطق هم‌مرز با افغانستان نیز فعال می‌باشد این گمان تقویت می‌شود که شبکه قاچاق دلار از افغانستان به ایران با هدایت بخش افغانی سپاه به پیش می‌رود.

قاچاق دلار از افغانستان به بیرون از این کشور باعث شده که ارزش افغانی به صورت بی‌سابقه‌ای در این کشور پایین بیاید  نرخ دلار امروز، (یکشنبه ) در بازار ارز کابل به بیشتر از ۸۰ افغانی رسید. این افزایش در پانزده سال‌ گذشته بی‌سابقه بوده است.