حکومت ایران برای “مقابله “با اینترنت ماهواره‌ای کارگروه تشکیل می دهد 

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای‌عالی فضای مجازی ایران از تشکیل  کارگروهی برای «مواجهه» با اینترنت ماهواره‌ای خبرداد و هشدار داد که با آمدن اینترنت ماهواره‌ای ممکن است «کل شبکه ملی اطلاعات به خطر افتد».

وی درباره برنامه‌ریزی برای تدوین مقررات استفاده از اینترنت ماهواره‌ای اعلام کرد برای این‌که “حکمرانی فضای مجازی” با ورود این فناوری خدشه‌دار نشود، باید تدابیری اتخاذ کرد.

یادآور می شود که حکومت ایران  سال‌هاست که طرحی برای جدا کردن اینترنت مورد استفاده کاربران داخلی از شبکه جهانی وب در دستور کار قرار داده و بخش‌هایی از این طرح با عنوان “شبکه ملی اطلاعات” رونمایی شده است.

فیروزآبادی در ادامه افزوده است که یکی از راه‌های “مواجهه”» با شبکه اینترنت ماهواره‌ای را “توسعه شبکه ثابت کشور” عنوان کرده و هشدار داده که با این عدم توسعه، امنیت فضای مجازی کشور را در خطر می‌بینیم.

برخی از کارشناسان نیز معتقد هستند اگر پروژه‌های اینترنت ماهواره‌ای مانند پروژه اینترنتی استارلینگ شرکت اسپیس‌ایکس تکمیل شود، دنیای ارتباطات متحول می‌شود و مردم جهان می‌توانند بدون فیلترینگ به اینترنت دسترسی پیدا کند.

پیشتر نیز سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره گفته بود:   سیاست فیلترینگ در ایران به ضد خود تبدیل شده است

تلاش ایران برای مقابله با اینترنت ماهواره‌ای در حالی است که خانه آزادی (فریدام هاوس، نهاد ناظر بر دموکراسی در جهان که مقر آن در ایالات متحده است) در آخرین گزارش سالانه خود که ۲۳ مهرماه امسال منتشر شد، از ایران به عنوان یکی از بدترین کشورها با کمترین آزادی اینترنت نام برد.

حکومت ایران بسیاری از سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی در ایران را با ادعای «تبلیغ موارد مستهجن» یا ضدیت با امنیت ملی فیتلر شده یا از نظر محتوایی سانسور می کند.

همچنین این رژیم  طی سال‌های گذشته برای جلوگیری از دسترسی مردم به گردش آزاد اطلاعات اقدام به خاموش کردن شبکه اینترنت کرده که نمونه اخیر آن قطع اینترنت در اعتراضات آبان ۹۸ بود.

ایران در عین حال یکی از تاریک‌ترین کشورهای جهان در زمینه گردش آزاد اطلاعات و اخبار است.

در این زمینه  خانه آزادی، نیز گفته است: حکومت ایران از نظر آزادی‌های اینترنتی بعد از چین بدترین وضعیت را در جهان دارد و بر اساس ارزیابی گزارشگران بدون مرز، از لحاظ آزادی رسانه‌ها نیز در رتبه ۱۷۳ در میان ۱۸۰ کشور جهان است.

فیروزآبادی در ادامه گفته که برای شرکت‌هایی که نسبت به ارائه خدمات منظومه‌های ماهواره‌ای اقدام می‌کنند «باید مقررات تدوین شود و باید یکسری مجوز صادر شود تا کسانی که می‌خواهند در کشور از طریق این شبکه‌های دسترسی فعالیت کنند حتماً اخذ مجوز کنند».

وی  افزود: رژیم  اسلامی ایران با این موضوع مواجه است که منظومه‌های ماهواره‌ای در حال آمدن هستند و با آمدن آن، ممکن است که «به یک‌باره کل شبکه ملی اطلاعات زیر سوال برود».