حکومت ایران برای پرده پوشی توان اطلاعاتی خود، سه تلاشگر را به جاسوسی متهم، و محکوم کرد

سخنگوی قوه قضائیه  حکومت ایران اعلام داشت که سه تن از تلاشگران حقوق بشر در ایران، با نام های انوشه آشوری، علی جوهری و ارس امیری، به اتهام جاسوسی به ١٠ سال حبس محکوم شدند.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوۀ قضائیه، در گفت و گو با خبرنگاران  اعلام کرد که ارس امیری، انوشه آشوری و علی جوهری، هر یک به اتهام جاسوسی به ١٠ سال زندان محکوم شده اند.

وی افزود: انوشه آشوری شهروند دو تابعیتی ایرانی بریتانیایی و علی جوهری، هر یک به اتهام جاسوسی و همکاری با موساد، به ۱۰ سال زندان و به اتهام “تحصیل نامشروع اموال” به ۲ سال حبس محکوم شده اند و با استناد به مادۀ ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، اشد مجازات یعنی ۱۰ سال حبس تعزیری در خصوص هر یک از این شهروندان قابل اجرا خواهد بود.

اسماعیلی گفت:  انوشه آشوری شهروند دو تابعیتی ایرانی بریتانیایی که  با موساد در ارتباط بوده است به ۱۰ سال حبس بابت جاسوسی، ۲ سال حبس بابت “تحصیل نامشروع اموال” و استرداد ۳۳ هزار یورو که از وی کشف شده به نفع جمهوری اسلامی ایران محکوم شده است.

وی افزود: علی جوهری  در طی سالیان متمادی و انجام ملاقات های مختلف با افرادی وابسته به اسرائیل در کشورهای مختلفی چون سریلانکا، هند و لائوس، ارتباطات گسترده ای را با سرویس موساد برقرار کرده است؛ او سفرهایی به اسرائیل داشته و مأموریت وی ارائۀ اطلاعات به موساد به ویژه در حوزه های عمرانی و قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران بوده است.

وی گفت ارس امیری به اتهام جاسوسی برای بریتانیا به ۱۰ سال حبس و دو سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شد که حکم اونیز  در دادگاه انقلاب تایید شد و درحال طی محکومیت است؛ این فرد در قالب فعالیت‌های فرهنگی و هنری کار می‌کرده است .