حکومت ایران بعد از ترکیه در رتبه ششم شمار زندانیان جهان  قرار دارد

سازمان «نامه زندان جهان» در تازه‌ترین گزارش خود درباره وضعیت زندانیان در ایران نوشت: این کشور در ازای هر صد هزار جمعیت، ۲۹۴ نفر زندانی دارد و بعد از ترکیه در مقام ششم جهان ایستاده‌ است

مقام‌های قضایی ایران در ماه‌های اخیر بارها ادعا کرده اند که شمار زیادی از زندانیان موقت و دائم را  در پی بحران کورونا و در راستای خلوت‌کردن زندان‌ها آزاد کرده اند. البته معلوم نیست که چه تعداد زندانی واقعاَ در این ارتباط آزاد شده‌اند و آیا در آمار بالا هم این رقم لحاظ شده‌است یا نه.

در ادامه گزارش سازمان نامه زندان جهان ، آلمان با ۷۱ زندانی در ازای هر صد هزار نفر جمعیت در رده ۱۷۴ در میان ۲۲۳ کشور و منطقه جهان ایستاده‌است.

در گزارش تازه «نامه زندان جهان» آمده است که ایالات متحده  همچنان با فاصله زیاد دارای بیشترین تعداد زندانی در میان کشورهای جهان است.

این سازمان در ادامه نوشته است که از یازده میلیون زندانی جهان، دو میلیون نفر در آمریکا هستند که این کشور را به نسبت تعداد زندانیان در مقیاس صد هزار نفر در ردیف اول جهان قرار می‌دهد.

بر اساس همین گزارش به ازای هر صد هزار نفر در آمریکا ۶۵۵ زندانی وجود دارد و در دهه‌های اخیر شمار زندان‌هایی که در آمریکا ساخته شده از تعداد دانشگاه‌ها بیشتر است.

همچنین در تایلند و برزیل و روسیه نیز شمار زندانیان در مقیاس صد هزار نفر جمعیت بالاست. در تایلند در ازای هر صد هزار نفر جمعیت ۵۴۴ نفر در زندان‌ها به سر می‌برد. این رقم در مورد برزیل و روسیه به ترتیب ۳۵۷ نفر و ۳۴۶ نفر است