حکومت ایران به علت کمبود بودجه  دو شبکه پرس تی وی و آی فیلم را از دست داد

حکومت ایران به علت کمبود بودجه  دو شبکه پرس تی وی و آی فیلم را از دست داد ، روابط‌عمومی برون‌مرزی صداوسیما  حکومت با تایید این خبر گفت: این دو شبکه به علت بدهی های ارزی قطع شدند.

این مرکز رسانه ای حکومت افزود:  البته برخی از ماهواره‌ها مثل پاکست، کانال اردوی شبکه سحر را از ابتدا، به صورت ۲۴ ساعته قطع کرد. در صورت عدم اقدام برای رفع بدهی‌های ارزی، باید منتظرِ قطع این شبکه خارجی تلویزیون همچون گالکسی ۱۹، از ماهواره پاکست هم باشیم.

قطع این دو شبکه  خود نشان دیگری از دشواریهای مالی حکومت ایران است که گریبانگیرش شده است.

معاون برون مرزی صداوسیما جمهوری اسلامی پیشتر اعلام کرده بود  که ممکن است پخش چند شبکه ماهواره‌ای جمهوری اسلامی از جمله پرس تی وی، العالم و آی فیلم انگلیسی و عربی به دلیل بدهی ارزی قطع شود.

شرکت ماهواره‌ای یوتلست نیز خبر داد که روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت، پخش شبکه الکوثر، یکی از شبکه های عرب زبان صدا و سیما، جمهوری اسلامی را به دلیل بدهی متوقف کرد.

غلامرضا میرحسینی، مدیر شبکه ۳ تلویزیون ایران، پنج سال پیش گفته بود که  سازمان صداوسیما بیشتر از ۵۰ میلیون دلار بدهی ارزی بابت حق پخش، اجاره ماهواره، خرید تجهیزات و دیگر موارد دارد.

ایالات متحده آمریکا هشت سال پیش در جریان تحریم سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ایران گفته بود:  این رسانه  در خدمت سرکوب مخالفان قرارگرفته‌است. آنها در این رسانه برای اثبات گفته‌های خود به پخش اعترافات اجباری زندانیان سیاسی در ایران می پردازند.

یادآور می شود که پس از خروج آمریکا از برجام و افزایش مشکلات تامین ارز، علی خامنه ای  چندین بار با برداشت از صندوق توسعه ملی برای کمک به صدا و سیما موافقت کرده است.

پرس تی‌وی با بودجه ۲۵ میلیارد تومانی در ۱۷ تیر ۱۳۸۶ با حضور محمود احمدی نژاد افتتاح شد.

پایگاه اصلی این شبکه در تهران است. این شبکه خبرنگاران مقیم بسیاری در نقاط استراتژیک و مهم جهان مستقر کرده‌است. پرس تی‌وی دارای ۴۰۰کارمند در داخل ایران و ۲۶خبرنگار محلی در شهرهای مهم جهان از جمله بیت المقدس، نیویورک و واشنگتن است.