حکومت ایران به ناچار با کره جنوبى براى تشکیل کارگروه تجارت بشردوستانه به توافق رسید

حکومت ایران به ناچار با کره جنوبى براى تشکیل کارگروه تجارت بشردوستانه به توافق رسید خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی در این باره  نوشت:  کره جنوبی و حکومت ایران با ایجاد یک‌کارگروه در زمینه گسترش تجارت بشردوستانه به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای حفظ مشارکت دو جانبه در محدوده معافیت‌‌های تحریمی آمریکا، توافق کردند.

در  این گزارش آمده است: مذاکرات میان تهران و سئول در سطح مدیران کل و در مورد چگونگی مطابقت تقاضای ایران برای دارو و تجهیزات پزشکی با آنچه که صادرکنندگان کره جنوبی می توانند ارائه دهند انجام شده است.

این خبرگزاری کره  جنوبی نوشته است که نخستین دور این مذاکرات به احتمال زیاد اوایل ماه آینده، شهریور ماه، برگزار می شود.

و در مذاکرات دو جانبه، طرف ایرانی ابراز امیدواری کرده است چند صد میلیون دلار از محصولات کره جنوبی خریداری کند.

رئیس‌ بانک مرکزی حکومت ایران پیشتر گفته بود که رژیم  فشارها به کره جنوبی را برای آزاد کردن «میلیاردها دلار» پول نفت وارداتی از ایران افزایش می‌دهد و اگر این اتفاق نیفتد، از طریق مراجع بین‌المللی اقدام قانونی خواهد شد.

او گفته بود که عملکرد بانک‌های کره جنوبی بر این مبنا است که مانع دسترسی ایران به پول نفت صادراتی برای «خرید غذا و دارو» شود؛ اقلامی که از تحریم‌های آمریکا معاف است.

دادگاه فدرال آمریکا نیز  روز ۱۵ خرداد کِنِت ژانگ، یک بازرگان تبعه ایالات متحده، را به پول‌شویی یک میلیارد دلاری برای حکومت اسلامی و انتقال منابع مالی از کره جنوبی متهم کرد.

این بازرگان اهل ایالت آلاسکا متهم است که یک میلیارد دلار پول نفت ایران را با جعل مدرک از کره جنوبی خارج کرده و تقریباً همه آن را به امارات متحده منتقل کرده تا به دست حکومت ایران برسد. او هم اکنون در کره جنوبی زندانی است.

حکومت ایران اخیرا اعلام کرده بود که بعد از دو سال مذاکره، نهایتا توانسته است که ۵۰۰ هزار دلار دارو از کره جنوبی وارد کند.

بلومبرگ در این باره نوشته است که  وزارت خارجه حکومت ایران اعلام کرده که این معامله با مجوز آمریکا انجام شده است و کره جنوبی تا تحریم کامل صادرات نفت ایران توسط دولت دونالد ترامپ در سال گذشته، هفت میلیارد دلار بدهی به ایران داشته است.

این خبرگزاری از قول مقامات وزارت خارجه کره جنوبی نیز گزارش داده که اقلام دارویی ارسال شده به ایران برای بیماری‌های ژنتیک بوده و ماه جاری نیز دو میلیون دلار کیت تست کرونا تحویل ایران خواهد شد.

آمارهای رسمی گمرک کره جنوبی نشان می‌دهد این کشور در چهار ماه ابتدایی سال جاری میلادی، ۶۱ میلیون دلار صادرات به ایران داشته است. در دور مشابه پارسال این رقم ۲۸۲ میلیون دلار بود.

همچنین واردات کره جنوبی از ایران طی این دوره از ۲.۱۳ میلیارد دلار به زیر چهار میلیون دلار سقوط کرده است.