حکومت ایران تایید کرد که در میبد یزد انفجار رخ داده، ولی در تاسیسات اتمی نبوده است

مقامات حکومت ایران گزارشی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود و به موجب آن در تاسیسات تولید کیک زرد در میبد یزد انفجار روی داده است را تکذیب نمود. ولی ساعتی پس از این تکذیب تائید کردند که چنین انفجاری در کارخانه تولید شمش فولاد در آن مکان رخ داده است. ولی به میزان خسارات وارده اشاره ای نکردند.

این انفجار، حلقه دیگری از یک رشته حوادث خرابکاری می باشد که در یک ماه اخیر، تقریبا هر روز در مراکز حساس در نقاط مختلف ایران رخ می دهد و پیش از آن چندین آتش سوزی بخش های گسترده ای از جنگل های ایران را به خاکستر مبدل ساخته است.

مجموعۀ این حوادث که هر روز در یک نقطه از ایران رخ می دهد، می توان نشان آن دانست که گروه هایی در داخل ایران، با مهارت زیاد و به صورت پنهان این گونه عملیات را طراحی و اجرا می کنند تا موجب لرزان تر شدن پایه های حکومت گردیده و موجبات فروپاشی آن را فراهم سازند.

در خبر رسمی سایت صدا و سیمای حکومت که وقوع انفجار در میبد را تائید می کند، ولی ادعا دارد که این حادثه در مرکز وابسته به امور اتمی رخ نداده ، آمده است که این انفجار سپیده دم روز گذشته (دوشنبه) رخ داده است و علت آن رسوخ آب به کوره های مذاب فولاد بوده که باعث انفجار گردیده است.

آشنایان امور فنی می گویند که چنین ادعایی باور کردنی نیست و تماس آب با شعله های ذوب فولاد، بعید است که بتواند ایجاد انفجار کند. همچنین معلوم نیست که اگر این حادثه سپیده دم دیروز (ساعت پنج و نیم بامداد) رخ داده، چرا خبر آن ساعتی پس از گزارش شبکه های اجتماعی درباره وقوع انفجار در میبد، علنی می شود.

سایت خبری صدا و سیما از قول اداره آتش نشانی گزارش داد که یک میلیارد تومان خسارت مالی وارد آمده است.

یک مقام ایستگاه آتش نشانی یزد گفت: در سه ماه گذشته پنج انفجار و آتش سوزی در این کارخانه رخ داده که علت آن سرازیر شدن مواد مذاب و نفوذ آب به جداره های میانۀ کوره بوده است.

اگر این ادعا درست است، معلوم نیست که چرا مقامات رژیم دستور بستن این کارخانه را صادر نکرده بود.

در مورد انفجاری که ظاهرا در تاسیسات کیک زرد اتمی در میبد رخ داده، و رژیم آن را تکذیب کرده، این گزارش ساعاتی پیش در رادیو پیام اسرائیل انتشار یافت:

شبکه های اجتماعی ایرانی از وقوع یک انفجار دیگر در تاسیسات اتمی حکومت ایران خبر می دهند که ظاهرا ساعاتی پیش رخ داده، ولی این خبر بلافاصله توسط مقامات حکومتی تکذیب شد.

پس از انفجار در نطنز، این بار از انفجار در تاسیسات اتمی نزدیک شهر یزد خبر رسیده، ولی سازمان انرژی اتمی ایران، ساعتی بعد آن خبر را تکذیب کرد و انتشار آن را به مخالفان رژیم نسبت داد.

سخن از مکانی است که “مجتمع رضایی نژاد ” نام دارد که در نقطه ای به نام میبد در حومه شهر یزد قرار گرفته و یک مرکز غنی سازی اورانیوم محسوب می شود.

حکومت ایران بارها اخباری را نادرست خوانده و یا آن ها را کم رنگ جلوه داده، ولی بعدها گستره و اهمیت آن برملا شده است.

در بیانیه رسمی آژانس اتمی ایران، ضمن آن که انتشار این خبر به “ضد انقلاب” نسبت داده شده، ادعا شده که هیچ حادثه ای در آن مرکز فعالیت های اتمی رخ نداده است.

در ادامه گزارش شبکه های اجتماعی، عکس هایی نیز از محل وقوع انفجار در نطنز انتشار یافته که پیشتر، توسط ماهواره های اطلاعاتی گرفته شده بود.

آژانس اتمی ایران نیز تذکر داد که عکس های منتشر شده در کنار این گزارش نادرست، به محل ادعایی ارتباطی ندارد.

در گزارش شبکه های اجتماعی آمده بود:   پس از حملات مرکز هسته ای نطنز و انهدام شهرک زیرزمینی خجیر در تهران٫ نوبت به انهدام مرکز اورانیوم مجتمع رضایی نژاد میبد رسید

در یک گزارش دیگر در شبکه های اجتماعی همچنین ادعا شده بود که ساعتی قبل صدای انفجار مهیبی از محوطه شرکت سپاهان برش منطقه کهریزک تهران شنیده شده است

کارخانه تولید کیک زرد شهید رضایی نژاد در بیستم فروردین ماه ۱۳۹۲به صورت ویدئو کنفرانس به دستور رئیس جمهوری و به دست برادر این فرد کشته شده، به بهره برداری رسید.

این مجتمع ۶۰ تن کیک زرد در سال تولید می کند و بهره برداری از این مجتمع، سبب افزایش کیفیت و امکان صدور کیک زرد به خارج از کشور می شود .

اورانیوم استخراجی از معدن ساغند، در منطقه اردکان (جاده اردکان- چوپانان) در مجتمع شهید رضایی نژاد پس از اعمال فرایندهای مختلف شیمیایی و فیزیکی به کیک زرد تبدیل می شود.