حکومت ایران در اوج فقر و نداری مردم  در کشور،  یک ساختمان ۱۲ طبقه تجاری در پایتخت سوریه راه اندازی کرد

کیوان کاشفی، رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه، اعلام کرد ساختمان مرکزی «تجارت ایرانیان» در دمشق راه‌اندازی شده است.

کاشفی بدون اشاره به زمان راه‌اندازی این مرکز گفت که این مرکز در ساختمانی ۱۲ طبقه به مساحت چهار هزار متر مربع در «قلب دمشق» خریداری، تجهیز و راه‌اندازی شده است.

او با اشاره به اینکه «صادرات یک میلیارد دلاری به سوریه تا پایان سال میلادی آینده» به عنوان هدف تعیین شده است گفت این مرکز می‌تواند نقش مهمی در تحقق این هدف داشته باشد.

کاشفی در ادامه گفت «۲۴ شرکت ایرانی» در این مرکز مستقر شده‌اند اما نامی از این شرکت نبرد.

همزمان غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران، هم به سفیر سوریه در تهران گفت که این اتاق «در هیچ کشوری به‌اندازه سوریه سرمایه‌گذاری نکرده است».

پیشتر  حمید زادبوم، معاون وزارت صنعت ایران، گفته بود بازسازی سوریه «وظیفه شرعی» ایران است و در حال حاضر سوریه تنها کشوری است که با ایران قرارداد تجارت آزاد دارد.

در طول جنگ سوریه که صدها هزار کشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته است، ایران و روسیه دو متحد اصلی حکومت بشار اسد بوده‌اند.

این در حالی که هزاران دانش‌آموز ایرانی به علت فقر مالی برای ادامه تحصیل  به تبلت یا موبایل دسترسی ندارند.

به گفته  رییس آموزش و پرورش عشایری استان چهارمحال و بختیاری، «هم‌اکنون ۹۰ درصد دانش‌آموزان آموزش و پرورش عشایری استان به دلیل مشکل نداشتن گوشی تلفن هوشمند، تبلت و اینترنت پرسرعت، به شبکه شاد آموزش و پرورش دسترسی ندارند».

همچنین در آذربایجان شرقی، از حدود چهار هزار دانش‌آموز این شهرستان ۱۵۰۰ دانش‌آموز فاقد گوشی هوشمند هستند و در استان کرمانشاه نیز «۹ هزار دانش‌آموز استان برای استفاده از برنامه شاد تبلت ندارند» و «تامین این تبلت‌ها از اعتبارات دولتی امکان‌پذیر نیست.»

برخی کاربران در واکنش این خبر نوشته اند:  امثال محمد موسوی‌زاده که تنها ۱۱ سال داشت به خاطر نداشتن پول موبایل برای ادامه تحصیل خودکشی میکنند و آن وقت پول این مردم را به سوریه می دهند تا در رفاه باشند.