حکومت ایران:  در درگیری آذربایجان و ارمنستان، تعرض به مرزهای‌مان را تحمل نمی‌کنیم

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با  درگیری اخیر جمهوری آذربایجان و ارمنستان در نزدیکی مرزهای ایران هشدار داد:  آنها باید توجه داشته باشند که رژیم ایران نمی‌تواند درگیری در نزدیکی مرزهای خود به ویژه تعرض به مرزهای خود را تحمل کند.

سعید خطیب‌زاده در ادامه افزود: «امیدواریم که هر دو طرف از ادامه جنگ و خشونت اجتناب کنند. و به مرزهای ایران تعرض نکنند. این از خطوط قرمز ماست که مرزهای ما مورد تجاوز  حتی ناآگاهانه قرار نگیرد».

خطیب زاده ۳ روز پیش نیز در ارتباط با  سقوط خمپاره و موشک در روستاهای مرزی ایران به ارمنستان و آذربایجان نسبت به کشیده شدن نبردهای جاری در منطقه ناگورنو قره‌باغ به خاک ایران، هشدار داده بود.

رسانه‌های حکومت ایران نیز ۴ روز پیش  خبر دادند که دست کم ۲۰ خمپاره شلیک شده از سوی طرفین درگیری در نزدیکی روستاهای مرزی ایران، اصابت کرده است  و منجر به زخمی شدن یک کودک و تخریب ۶ واحد مسکونی شده است.

الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان نیز تاکید  کرد که کشورش در جنگ با ارمنستان در وضعیت هجومی قرار دارد و می‌کوشد سرزمین‌هایش را پس بگیرد.

علی اف  با تاکید بر اینکه «راه حل بحران، تن دادن به قطعنامه‌های شورای امنیت است» گفت: «اگر جامعه جهانی در اجرایی کردن قطعنامه‌هایش ناکام بماند، خود ما رأسا این کار را می‌کنیم».

رییس جمهوری آذربایجان  با اشاره به اینکه «سرزمین‌های ما اشغال شده‌اند و به تلاش برای بازپس‌گیری آنها ادامه می‌دهیم»،و «اگر ارمنستان عقب‌نشینی کند، برای آتش‌بس آماده‎ایم»

علی اف درباره  اعزام پیکارجویان اجاره‌ای به آذربایجان از طریق ترکیه گفت: این اتهامی بیش نیست و خواستار ارائه مدارکی در این‌باره شد و گفت فرانسه باید به دلیل این اتهام از آذربایجان عذرخواهی کند.

او رئیس‌جمهوری ارمنستان را متهم کرد که اطلاعی از اوضاع ژئوپلیتیک ندارد و آذربایجان می‌کوشد که روابط طبیعی‌‌اش با ملت ارمنستان را از سر بگیرد.

علی‌اف گفت که «یک میلیون آذربایجانی خواهان بازگشت به مناطق‌شان هستند » و « کشوری وجود ندارد که ناگورنا قره باغ را به عنوان یک کشور به رسمیت بشناسد».