حکومت ایران دوباره پیشنهاد معاوضه نفتکش ها را به بریتانیا ارائه داد ولی با پاسخ رد روبرو شد

به گفته منابع خبری کشتی گریس۱ حکومت ایران  بر خلاف تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه حامل نفت به بنادر سوریه بوده است

دومینیک راب، وزیر خارجه جدید بریتانیا درپاسخی دوباره به حکومت ایران گفت: بریتانیا  حاضر نیست نفتکش گریس وان حامل نفت ایران در جبل‌الطارق را با نفتکش بریتانیایی توقیف شده در تنگه هرمز معاوضه کند.

وزیر خارجه بریتانیا افزود: «ما به سمت معاوضه نخواهیم رفت. اگر شخص یا کشوری به صورت غیرقانونی کشتی بریتانیایی را توقیف کرده‌اند، باید قانون و قوانین بین‌المللی اجرا شود.».

وی به حکومت ایران  هشدارداد: بریتانیا یک کشتی را که به صورت قانونی توقیف شده با کشتی که به صورت غیرقانونی توقیف شده تاخت نخواهد زد.

دومینیک راب، پیشتر در گفت و گو با رادیو بی‌بی‌سی گفته بود: «تعویضی در کار نیست. قرار نیست به گونه‌ای معامله صورت گیرد. این حقوق بین‌الملل و قوانین نظام قضائی بین‌المللی است که اجرا شده و به همین دلیل است که ما به آن اصرار می‌کنیم.»

کمال خرازی، رییس شورای راهبری روابط خارجی حکومت ایران ، پیشتر گفته بود که بریتانیا نفتکش گریس۱ حامل نفت ایران را آزاد کند، جمهوری اسلامی نیز مراحل قضایی رسیدگی به تخلفات کشتی بریتانیایی را تسریع می‌کند.

به گفته منابع خبری کشتی گریس۱ حکومت ایران  بر خلاف تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه حامل نفت به بنادر سوریه بوده است.وحکومت ایران نیزدر در یک واکنش مقابله به مثل  یک نفتکش بریتانیایی را به دلیل به گفته آنان نقض قوانین بین‌المللی ، در تنگه هرمز توقیف کرد.

علی خامنه ای نیز پیش از توقیف نفتکش بریتانیایی در خلیج فارس توسط سپاه پاسداران  در سخنانی اعلام کرده بود که نیرو های مومن در مقابل این کشتی ربایی بریتانیا پاسخ خواهند داد.