حکومت ایران  دومین فروند از هواپیمای حامل کمک های خود را   وارد فرودگاه بین المللی بیروت کرد

نخستین محموله امدادی حکومت ایران  با حجم کلی ۹۵ تن توسط دو هواپیمای باری به بیروت فرستاده شده است.

کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر رژیم ایران در این باره گفت: ۱۵ تن اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی به ارزش بیش از ۱۵۰ هزار دلار و ۴۵ تن محموله خوراکی در بسته بندی ۷۲ ساعته به وسیله دو پرواز باری به لبنان ارسال شده است.

در پی فاجعه بندر بیروت، علی خامنه ای نیز پیام داد:  در فاجعه دردناک انفجار که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از مردم و خسارات شدید شده،  با شهروندان عزیز لبنانی همدردیم و در کنار آنان هستیم.صبر در برابر این حادثه، برگ زرینی از افتخارات لبنان خواهد بود.

همچنین پاسدار باقری،  رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پیام‌های جداگانه به حسن نصرالله ، دبیرکل حزب الله و فرمانده ارتش لبنان تسلیت گفت و اعلام کرد: نیروهای مسلح حکومت اسلامی ایران ” برای حضور در عرصه امداد و یاری بخشی به ملت لبنان آماده است.

محسن رضایی ، فرمانده پیشین سپاه پاسداران نیز، نگران «معیشت مردم لبنان» شده و در یادداشتی به نام «هیروشیمای معیشت» در توییتر نوشت: انفجار کم سابقه بیروت کاملا مشکوک است و با رفتارهای آمریکایی اسرائیلی سالهای اخیر هماهنگی و سنخیت دارد.

او افزود:  با این فرض حکایت انفجار بندر اقتصادی بیروت از دو منظر مهم جای تامل دارد: از زاویه ای جایگزینی جنگ اقتصادی به جای جنگ نظامی و طرف دیگر راهبرد تهدید معیشتی به جای استفاده از بمب اتم است.

با این انگاره؛ می توان سیاست اسرائیل و آمریکا را هیروشیمای معیشت و یا گندم نامید؛ زیرا با توجه به دو نکته ذیل در حادثه بیروت و حوادث مشابه بیشترین مسئله ای که به عنوان پیش نیاز افزایش فشار بر مردم مورد تهدید و آسیب واقع شده معیشت و قوت مردم بوده است:

۱- سیاست ترامپ بر خلاف اسلاف خود از جمله بوش و ریگان از اولویت دهی به جنگ اقتصادی نسبت به اقدام نظامی برخوردار می باشد. ترامپ به این نتیجه رسیده که بمب اتمی و دیگر ابزار نظامی خاصیت خود را از دست داده و جنگ اقتصادی را اولویت نخست خود قرار داده است.

۲- نتایج انفجار بیروت بسیار شبیه نتایج اقدامات دیگر آمریکا در لبنان ارزیابی می گردد از جمله اقدامات مذکور تلاش برای کاهش شدید لیر لبنانی در چند ماه اخیر است. در انفجار بیروت نیز معیشت مردم یعنی ذخایر گندم و مواد غذایی آسیب جدی دیده است.

پاسدار حسین  سلامی، فرمانده رجز خوان سپاه پاسداران نیز  با تاکید بر اینکه ملت لبنان را در شرایط سخت هرگز تنها نمی‌گذاریم، گفت: ملت لبنان ستاره‌های بزرگ مقاومت در دنیای اسلام هستند و همیشه با صبر و استقامت با حوادث برخورد کرده‌اند.

 

او با  یک رشته واژه های قالبی، افزود:  ساختن یک حقیقت جاری از یک مقاومت مثال‌زدنی و نمادین برای ملت‌ها، سرمایه‌ای بزرگ است.

شماری از کاربران در این باره نوشته اند: دیگر لازم نیست مردم سیل زده و بی خانمان سیستان و بلوچستان و زلزله زدگان سر پل ذهاب که بعد از گذشت ۳ سال هنوز در کانکس و چادر زندگی می کنند، نگران مردم بیروت باشند. سپاه اعلام آمادگی کرد و از ثروتی که به شما تعلق دارد انشالله بیروت را زیباتر از قبل می سازند

وزیر بهداشت لبنان نیز، که خود پیشتر یکی از افراد حزب الله لبنان است ، پیام تشکر برای علی خامنه ای ارسال کرده و  اینگونه به گرمی از ولی نعمت خود سپاسگزاری می کند .

کاربران نوشته اند کمک به لبنان در کمتر از ۲۴ ساعت، اعجاب انگیز است.

آنان در ادامه نوشته اند: این لاکچری بازی ها و همدردی ها مال ژاپن و انگلیس و بقیه کشور هایی هست که وضعیت اقتصادیشون خوبه، نه ما که دختر زیر ۱۵ سال به خاطر فقر خودکشی میکنه.

زیر ۲۴ ساعت کمک می فرستید اونجا، اون وقت زلزله زده های کرمانشاهی باید پس از  ۳ سال هنوز تو چادر و کانکس زندگی کنند.

کاربر دیگری هم نوشته ، خجالت دارد، خرمشهر هنوز ویران است مردم ایران گرسنه اند، پول برای خرید ماسک ندارند ان وقت علی خامنه ای به تروریست هایش کمک می کند.