حکومت ایران  ذخایر اورانیوم خود را به بالای ۶۰ درصد  رساند

علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی، در یک نشست خبری، گفت که رژیم  ایران در حال حاضر حدود ۱۰۸ کیلو اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ درصد و شش و نیم کیلوگرم اورانیوم ۶۰ درصد تولید کرده است.این در حالی که  بر اساس برجام، تهران نباید اورانیوم را بیش از سه و ۶۷ صدم درصد غنی کند

ربیعی در ادامه تاکید کرد:  «طبق آخرین خبر، حدود ۱۰۸ کیلو اورانیوم ۲۰ درصد تولید شده است».

رژیم ایران،  تولید اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد را حدود دو ماه پیش در واکنش به انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز که به اسرائیل نسبت داد شروع کرد-انفجاری که برخی مقامات ایرانی گفتند که به چند هزار دستگاه غنی سازی آسیب وارد کرد.

پیشتر هم بنا بر یک مصوبه مجلس حکومت  ایران، سازمان انرژی اتمی این کشور موظف است تا  در طول یک سال ۱۲۰ کیلو اورانیوم ۲۰ درصد تولید کند.

علی ربیعی در ادامه با  دفاع از عملکرد دولت حسن روحانی گفت: «…طی کمتر از نصف زمان در نظر گرفته شده، سازمان انرژی اتمی به هدف تعیین شده از سوی مجلس دست یافته است».

آژانس بین المللی انرژی اتمی هنوز رسما میزان اورانیوم غنی شده ای که سخنگوی دولت ایران از تولید آن خبر داده را تایید نکرده است.

ربیعی در حالی این خبر را اعلام می کند که حکومت  ایران و طرفین توافق هسته‌ای در وین اتریش مشغول مذاکرات فشرده‌ای برای احیای برجام هستند.

پیشتر بر اساس گزارش اخیر بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده بود که نوسان غنی سازی در ایران به ۶۳ درصد هم رسیده است.

در همین راستا،  رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، هم گفته بود  که ایران در حال غنی سازی اورانیوم در سطحی است که «فقط کشورهای سازنده بمب در آن ابعاد فعالیت می‌کنند».

او پیشتر به  روزنامه فایننشال تایمز بریتانیا گفته بود  که وضعیت «بسیار نگران کننده» است زیرا برنامه هسته‌ای حکومت ایران طی دو سال گذشته «پیچیده‌تر شده است».

گروسی هشدار داد  که این میزان «تقریبا درجه تسلیحاتی است» در حالی که به گفته او غنی سازی تجاری اورانیوم ۲-۳ درصد است.

این در حالی است که حکومت ایران بارها ادعا کرده است که بر صلح آمیز برنامه هسته ای خود تاکید دارد و مدعی شده است  که در پی تولید سلاح هسته ای نیست.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر  گفته بود که متوقف کردن شتاب برنامه هسته‌ای ایران باید گام نخست و فوریت اول واشنگتن تلقی شود زیرا ممکن است با ادامه وضع موجود مدت زمان باقی مانده برای دستیابی ایران به دانش و ابزار تسلیحات هسته‌ای از یک سال که در زمان امضای برجام برآورد شده بود به تنها چند هفته کاهش یابد.

بلینکن تاکید کرده بود که در صورت احیای برجام، صدها تحریم آمریکا همچنان علیه جمهوری اسلامی همچنان باقی خواهد ماند.