حکومت ایران  علت انفجار در پتروشیمی بجنورد را یخ‌زدگی تجهیزات اعلام کرد  

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران ، بامداد روز گذشته( آدینه) مجتمع پتروشیمی خراسان منفجر شد که به علت این حادثه روستاهای اطراف این مجتمع به شدت لرزید.

علت این انفجار، را بروز اشکال در لوله‌های گاز یکی از بشکه‌های بخار آمونیاک اعلام کردند .اما غلامرضا عوض‌زاده ، فرماندار بجنورد، در باره این انفجار گفته است که علت اصلی این حادثه سرما بوده و تاکنون  خسارت جانی نداشته است.

فرماندار بجنورد ، گفت: «این انفجار مربوط به دیگ و لوله‌های بخار آب است و مربوط به آمونیاک نیست».

در ادامه این گزارش جواد نظری مدیرکل دفتر مدیریت بحران استان خراسان شمالی نیز  گفت: «این حادثه به دلیل یخ‌زدن تجهیزات بود زیرا مخازن از کار افتاد و پمپاژ گاز به دلیل سرما متوقف شد که منجر به انفجار آنها و آسیب دیدن این واحد تولیدی گردید.»

به گفته نظری، مخزن آمونیاک منفجر نشد اما در حال، حاضر دود غلیظی که محل انفجار را فرا گرفته، بخار آمونیاک نیست بلکه بخار آب است و لذا جای نگرانی نیست.

جواد نظری، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی، نیز علت این حادثه را «یخ‌زدگی تجهیزات» ذکر کرد.

او افزود:  این مخازن به دلیل «قطعی گاز از کار افتاده و متوقف شده بود و امروز که برای از سرگیری تولید در حال آماده سازی بود، به علت یخ‌زدگی، دچار انفجار شد».

نظری در ادامه گفته است  که در در این سانحه، «به دیگ آمونیاک مجتمع آسیبی نرسیده » و دود مشاهده‌شده «بخار آمونیاک نیست ، بلکه بخار آب است».

پتروشیمی خراسان در بجنورد، در ۱۷ کیلومتری جاده بجنورد – شیروان واقع شده است.

یادآور می شود که تابستان سال گذشته نیز در بیش از ۱۰ پتروشیمی و واحد صنعتی بزرگ در ایران انفجار و آتش‌سوزی رخ داده بود.

در این مدت در پتروشیمی امام، پتروشیمی کارون و پتروشیمی تندگویان انفجار، مجتمع آلومینیوم لامرد در استان فارس، یک کارخانه شناورسازی در بوشهر، آتش‌سوزی و نشت گاز رخ داده بود.

همچنین نیروگاه حرارتی اسلام آباد اصفهان، نیروگاه زرگان (مدحج) اهواز، نیروگاه حرارتی تبریز و پست اصلی برق در خیابان امیرکبیر شیراز، دچار حادثه شدند.

روز ۱۵ خرداد در بندر رجایی یک حادثه آتش‌سوزی رخ داد. برخی رسانه‌های اسرائیلی این آتش‌سوزی را اقدامی در تلافی تلاش ایران برای اقدامات خرابکارانه در تاسیسات آب اسرائیل دانستند.