حکومت ایران فرستادن موشک و جنگ افزار برای حوثی های یمن را تکذیب کرده، آن را “جنگ تبلیغاتی آمریکا” می نامد

مجید تخت روانچی نماینده رژیم در سازمان ملل، در رابطه با توقیف یک شناور توسط نیروی دریایی آمریکا که حامل جنگ افزار و تجهیزات نظامی ساخت ایران برای حوثی های یمن بوده است نادرست خواند و آن را “جنگ تبلیغاتی ارتش امریکا علیه ایران نامید.

حکومت ایران کمک نظامی به گروه شبه نظامی یمن را گاهی تکذیب و گاهی تایید می کنند. فرمانده هان ارشد سپاه بارها تایید کرده اند که به حوثی ها ی یمن کمک نظامی می کنند: از جمله پاسدار علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، گفته که  ایران هر چه قدر که بتواند به شبه‌نظامیان حوثی در یمن کمک می‌کند، اما با توجه به محاصره یمن، “نمی شود با دست باز این کار را کرد”.

تخت روانچی در حالی این ادعا را مطرح می کند که پیشتر پاسدار علی  فدوی در مصاحبه‌ای با شبکه ۳ تلویزیون ایران گفته بود : “اگر سپاه پاسداران می‌توانست به آنجا رفت و آمد داشته باشد، فکر کنید ما می‌توانستیم مثل سوریه به یمن برویم، وضعیت جنگ این طوری بود؟ این طور نبود.”

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد کشتی یو‌.اس‌.اس نورمندی در چارچوب ماموریت‌های و به‌موجب قوانین بین‌‌المللی، یک شناور را توقیف و پس از بررسی، مقادیر قابل ملاحظه‌ای سلاح و تجهیزات نظامی ساخت ایران به‌دست آوره است.

همزمان نیروی دریایی ارتش آمریکا ویدیوی کوتاهی از حضور نیروهای آمریکایی بر شناور توقیف شده در آب‌های دریای عرب را منتشر کرد  در این ویدئو، سرنشینان قایق به سرعت تسلیم می‌شوند و مقاومتی در برابر نیروهای آمریکایی ندارد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با انتشار تصویری از موشک‌های توقیف شده، بار دیگر ایران را “بزرگ‌ترین حامی تروریسم” در جهان معرفی کرد.

مایک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، نیز با انتشار پیامی  در شبکه اجتماعی توییتر با تایید عملیات سنتکام نوشت: ایالات متحده همچنان به تامین امنیت آب‌راه‌های مهم جهان ادامه می‌دهد.

تخت‌روانچی همچنین در بخش دیگری از سخنان  خود، بیانیه اخیر هیات نمایندگی آمریکا مبنی برتایید  دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را رد کرد .