حکومت ایران میزان مجاز اورانیوم غنی شده را زیر پا گذاشته و بیش از ۱۷ کیلو اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد تولید و ذخیره کرد

خبرگزاری رویترز به نقل از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که ‘کارشناسان آژانس اعلام کرده اند که رژیم ایران  مطابق قانون جدید مصوب مجلس،   دولت این کشور را موظف به تولید هر ماه ۱۰ کیلوگرم اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد کرده است.’

قانون “اقدام راهبردی برای لغو تحریم” که دو ماه و نیم پیش توسط مجلس ایران تصویب و به اجرا در آمد دولت ایران را مکلف کرد که “بلافاصله اقدامات لازم برای تولید اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ درصد را آغاز کند و سالانه هم به میزان ۱۲۰ کیلوگرم از آن را ذخیره نگه دارد.”

رویترز در ادامه نوشته است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش دیگری اعلام کرده که “حکومت ایران هنوز به سوالات آژانس درباره ذرات اورانیوم در دو سایتی که پارسال مورد بازرسی کارشناسان این سازمان قرار گرفته، پاسخ نداده است.”

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  در گزارشی جدید همچنین تاکید کرد که توضیحات ارائه شده از سوی ایران درباره اورانیوم غنی‌شده در تاسیسات تورقوزآباد از نظر تکنیکی معتبر نیست.

علاوه براین، در این گزارش آمده است که ایران برخلاف برجام برای تولید اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی دو آبشار سانتریفیوژی IR-6  را در سایت فردو نصب کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیز نوشته است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک گزارش محرمانه در اختیار کشورهای عضو قرار گرفته و آسوشیتدپرس آن را مشاهده کرده است، از ۲۸  بهمن ماه، شانزدهم فوریه، میزان ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ۲۰ درصدی ایران از ۱۷ کیلو و ۶۰۰ گرم عبور کرده است.

افزایش ذخیره اورانیوم غنی‌سازی شده ۲۰ درصد ایران، درحالی است که بر اساس برجام، ایران مجاز به غنی‌سازی بیش از ۳/۶۷ درصد نبوده است.

حکومت  ایران در جریان «نقض  تعهدات برجامی» خود ابتدا به غنی سازی ۵ درصد و پس از آن به غنی‌سازی ۲۰ درصد اقدام کرد.علی خامنه‌ای، نیز دو روز پیش تهدید کرد  که ممکن است سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران به ۶۰ درصد نیز افزایش یابد.

در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین اعلام شده است که مجموع ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به ۲  هزار و ۹۶۷ کیلو و ۸۰۰ گرم افزایش یافته است که این میزان در ۱۲ آبان ماه، دوم نوامبر، ۲ هزار و ۴۴۲ کیلو و ۹۹ گرم بود.

براساس توافق هسته‌ای، ایران مجاز است حداکثر ۲۰۲ کیلو و ۸۰۰ گرم  اورانیوم غنی‌شده ذخیره کند و اکنون میزان ذخیره اورانیوم غنی‌سازی به ۱۴ برابر حد مجاز رسیده است.

این آژانس بین‌المللی حدود شش ماه پیش نیز اعلام کرد که میزان ذخیره اورانیوم غنی شده ایران ۱۰ برابر حد مجاز بوده است و در  در گزارش آبان ماه آن را ۱۲ برابر حد مجاز اعلام کرده بود اما اکنون در گزارش اسفند ماه به ۱۴ حد مجاز رسیده است.