حکومت  ایران می خواهد واکسن چینی “سینوواک” را که هنوز در چین تایید نشده است، بر روی مردم ایران ازمایش کند

به گزارش شبکه خبری ایران ‌اینترنشنال،  دولت ایران در صدد خرید واکسن کرونا از شرکت چینی سینوواک (Sinovac) است. این در حالی است که این واکسن هنوز برای استفاده گسترده در خود چین تایید نشده و درباره میزان اثربخشی آن تردیدهای جدی وجود دارد.

این در حالی که  کریم همتی، رییس جمعیت هلال احمر ایران، اعلام کرده این سازمان یک میلیون دوز واکسن کرونا از چین خریداری می‌کند، اما نه او و نه دیگر مقام‌های حکومت ایران  تاکنون درباره نوع واکسن چینی مورد نظر وزارت بهداشت ایران اظهارنظر نکرده‌ و جزییات بیشتری ارائه نداده‌اند.

هنوز مشخص نیست خرید واکسن از شرکت سینوواک به انجام موفقیت‌آمیز مرحله سوم آزمایش بالینی آن در ایران مشروط شده یا رژیم ایران  منتظر اعلام نتایج قطعی آزمایش بالینی در کشورهای دیگر است.

در میان واکسن‌های تولید چین، پکن به‌تازگی مجوز استفاده از واکسن ساخت شرکت سینوفارم را به تایید رسانده که کارایی آن ۷۹/۳۴ درصد اعلام شده است. امارات عربی متحده هم از واکسن سینوفارم استفاده می‌کند.

در این گزارش که بر اساس اطلاعاتی است که ایران ‌اینترنشنال به دست آورده، امده است که پنهان‌کاری مقام‌های حکومت  در این زمینه به دلیل نگرانی آنان از واکنش منفی افکار عمومی در ایران نسبت به خرید واکسن از چین است.

این در حالی که مقام های حکومت ایران به خوبی در جریانند که آزمایش و خرید واکسن چینی سینوواک در کشوری مثل ترکیه واکنش منفی افکار عمومی را به دنبال داشته است.

همچنین به گفته مقام‌های بهداشتی برزیل ، روند آزمایش‌های بالینی این واکسن به دلیل وقوع «یک اتفاق شدیدا نامطلوب برای یکی از داوطلبان، یک بار متوقف شده است. اعلام نتایج قطعی آزمایش بالینی هم سه بار به تاخیر افتاده است ».

چین با وجود پیشتازی در تولید و آزمایش واکسن‌های متعدد کرونا در جهان، هنوز اطلاعات زیادی درباره این واکسن‌ها منتشر نکرده، اما آنچه مشخص است این است که خود چین همچنان واکسن سینوواک را تایید نکرده است.

شماری از متخصصان بهداشتی نیز گفته اند که درباره نتایج آزمایش‌های بالینی واکسن سینوواک که بر اساس گونه غیرفعال ویروس برای ایجاد واکنش ایمنی بدن ساخته شده، تاکنون آمارهای مختلفی ارائه شده که هنوز قطعی نیست.

براساس گزارش‌های رسانه‌ای از آزمایش واکسن سینوواک در ترکیه، میزان کارایی این واکسن ۹۱/۲۵ درصد است.

روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از سرحت اونال، یک متخصص بیماری‌های عفونی، در گزارشی نوشت میزان اثربخشی این واکسن در ترکیه تنها بر اساس نتایج آزمایش روی یک هزار و ۳۲۲ نفر ارائه شده که از این میان ۷۵۲ نفر واکسن واقعی را دریافت کرده و ۵۷۰ نفر در گروه کنترل بوده و واکسن غیرواقعی دریافت کرده‌اند.

با این حال، بلومبرگ به نقل از منبع مطلعی که نامش فاش نشده نوشت این اثربخشی بعد از آزمایش واکسن چینی تنها روی ۲۹ نفر در ترکیه اعلام شده است. این منبع اعلام کرده تست‌ بالینی ادامه پیدا می‌کند تا نتیجه نهایی مشخص شود.

بلومبرگ به نقل از یک مقام بهداشتی در ایالت سائوپائولو برزیل نوشته است  که کارایی سینوواک به ۹۰ درصد نمی‌رسد.

اثربخشی واکسن‌های مدرنا و فایزر-بیون‌تک بیش از ۹۰ درصد اعلام و تایید شده است.

استفاده از شیوه‌های سنتی در تولید واکسن سینوواک موجب شده که ذخیره و توزیع آن نسبت واکسن فایزر-بیون‌تک آسان‌تر باشد و بتواند در یخچال‌های عادی نگهداری شود.

نهاد ناظر بر بهداشت عمومی در برزیل (Anvisa) در اواسط ماه دسامبر، چین را به استفاده از معیارهای «غیر شفاف» برای صدور مجوز فروش واکسن سینوواک متهم کرد.

این نهاد با انتشار بیانیه‌ای همچنین درباره به‌کارگیری “معیارهای ژئوپلیتیک” در فروش واکسن از سوی چین هشدار داد.