حکومت ایران هشدار می دهد که با ناکام ماندن تلاش نجات برجام، گام سوم را به زودی بر می دارد

بدنبال شدت گیری روز افزون تحریم های ایالات متحده علیه رژیم ایران، محمد جواد ظریف اعلام کرد که  حکومت به زودی، گام سوم را در راه نقض تعهدات خویش در چارچوب برجام برخواهد داشت.

وزیر خارجه حکومت، در گفت و گو با  خبرگزاری خانه ملت گفت: «گام سوم کاهش تعهدات برجامی در شرایط فعلی اجرا خواهد شد و تنها حق جمهوری اسلامی است که درباره اجرا یا عدم اجرای آن تصمیم بگیرد».

وی توضیحی درباره شرایط فعلی نداده است.

وی افزود: برخی کشورهای عضو ۴+۱ از جمهوری اسلامی خواسته‌اند اجرای گام سوم را لغو کند . تصمیم در این باره در اختیار جمهوری اسلامی است و حتما اگر تعهدات طرف‌های خارجی برجام اجرا نشود این گام در امتداد اقدامات قبلی برداشته خواهد شد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری حکومت ایران ، یک روز پیش‌تر گفته بود: «ممکن است در هفته‌های آینده به نتایج مثبتی در مذاکرات برسیم؛ اگر نرسیم گام سوم را هم محکم بر می‌داریم».

وی افزود:  پیشنهادهای ارائه‌شده تاکنون متوازن نبوده و ما نپذیرفته‌ایم.

حکومت ایران پیشتر در اجرای گام نخست خود از سقف ۳۰۰ کیلوگرم ذخیره اورانیوم غنی شده عبور کرده بود  و در گام دوم نیز از سطح غنی‌سازی ۳.۶۷ درصد اورانیوم عبور کرده است . که با اجرای این اقدامات با اعتراض و انتقاد  اتحادیه اروپا مواجه شد و در نشست اخیر اتحادیه اروپا با ایران از حکومت خواسته شده که به همه تعهدات هسته‌ایش پایبند باشد و دو گام اخیر را لغو کند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت:  «ایالات متحده مقامات فاسد و نابکاری را که دروغ‌پراکنی می‌کنند، حامی تروریسم هستند و ایرانیان بی‌گناه را آزار می‌دهند تحمل نخواهد کرد».

محمد جواد ظریف  چند روز پیش نیز تهدید کرده بود اگر اروپا «اقدامی عملی» نکند، گام سوم کاهش تعهدات برجامی اجرایی خواهد شد.

یک دیدگاه

  1. شماها که خون مردم ایران را توی شیشه کرده اید باید حالا به اروپا هم بهتر ثابت کنید که چه اراذلی هستید. هی برجام برجام کنید ایا معنی دیگری غیر از تهدید تروریستی دارد؟!!

Comments are closed.