حکومت ایران همچنان به پایمال سازی حقوق انسانی کردهای کشور ادامه می دهد

طی هفتە گذشتە دست کم ٢ کولبر و کاسبکار در مرزهای ماکو و اشنویە با شلیک مستقیم نیروهای مسلح ایران و ترکیە کشتە شدە و ۴ کولبر و کاسبکار نیز در مرزهای ارومیە، پیرانشهر و اشنویە زخمی شدەاند

سازمان حقوق بشری هەنگاو خبرداد که  طی هفتە گذشتە ٢٩ مورد نقض حقوق بشر در کردستان ثبت شدە است.

در این گزارش امده است : طی هفتە گذشتە دست کم ٢ کولبر و کاسبکار در مرزهای ماکو و اشنویە با شلیک مستقیم نیروهای مسلح ایران و ترکیە کشتە شدە و ۴ کولبر و کاسبکار نیز در مرزهای ارومیە، پیرانشهر و اشنویە زخمی شدەاند.

و همچنین در این مدت دست کم ٧ شهروند کرد در زندان های سنندج، رجایی شهر کرج، ارومیە و سلماس اعدام شدەاند کە یکی از آنها زن بودە است.

هه نگاو در ادامه نوشته که در مدت یاد شده  دست کم ۴ شهروند کرد در شهرهای بانە، ارومیە و سنندج از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شده کە یکی از آنها زن بودە است.

این سازمان حقوق بشری خبرداده که در طی هفتە گذشتە، دست کم ١١ تن از جملە ۴ زن در شهرهای مختلف کردستان بە دلیل مشکلات خانوادگی و اقتصادی بە زندگی خود پایان دادەاند. یکی از شهروندان کرد نیز در زندان مرکزی ارومیە بە زندگی خود پایان دادە است.

و شهرزاد ایزدی بهنام، همسر انوشه آشوری، یک مهندس ایرانی بریتانیایی  که حدود دو سال پیش برای دیدن مادراش به ایران رفت و بازداشت شد. اتهامات نسبت داده شده به او را ساختگی خوانده و خواستار آزادی او شده است.

سخنگوی قوه قضائیه حکومت ایران یک ماه پیش اعلام کرده بود که  انوشه آشوری به اتهام جاسوسی برای اسرائیل به ۱۲ سال زندان و پرداخت ۳۳ هزار یورو محکوم شده است.

شهرزاد ایزدی بهنام، گفت که همسرش  هیچگاه درگیر فعالیت های سیاسی نبوده است و مهمترین علاقه او در زندگی اختراع و ساخت خانه های مقاوم در برابر زلزله بوده است.

خانم ایزدی افزود:  «او قربانی دوتابعیتی بودن خود شده است و به باور من از او به عنوان برگ چانه‌زنی در مذاکرات بین ایران و بریتانیا استفاده می‌شود».

برخی منابع آگاه خبری گفته اند حکومت ایران  در سالهای اخیر برای مبادله زندانیان جاسوس و فاسد  خود در زندان های آ مریکا و بریتانیا و استرالیا و آلمان ،  شهروندان غربی و دوتابعیتی را به اتهام نفوذ و جاسوسی بازداشت کرده و به  حبس‌های طولانی مدت محکوم کرده اند، اتهاماتی که عمدتا از سوی خانواده‌های بازداشت شدگان رد شده است.