حکومت ایران پیشنهاد یاری رسانی پزشکان بدون مرز را رد کرد، ولی به کمک طلبه لبنانی علیه کورونا افتخار می کند

مقامات حکومت اسلامی ایران، از دستور آخوند حسن نصرالله سرکردۀ گروه تروریستی حزب الله لبنان ابراز خشنودی کردند که گفته بود لبنانی های ساکن ایران باید با مقامات دولتی علیه کورونا همکاری کنند. ده ها هزار نفر شیعیان لبنانی در حال حاضر در ایران به سر می برند که بسیاری از آن ها در مدارس مذهبی قم به عنوان طلبه مشغول تحصیل هستند و شمار بزرگ دیگری از آنان مشغول گذراندن دوره های نظامی و فراگیری عملیات تروریستی می باشند.

حسن نصرالله در سخنرانی چند روز پیش خود گفت که دستور داده همه این لبنانی ها به سپاه پاسداران و نیروهای بسیج بپیوندند و برای مبارزه با کورونا، به فعالیت بپردازند.

این فراخوانی در حالی انجام گرفته که سپاه پاسداران از حضور پزشکان بدون مرز در ایران جلوگیری کرد. این پزشکان همگی دارای تجربه درمانی و تحصیلات پیشرفته هستند و می توانستند جان صدها نفر ایرانی را نجات دهند. ولی لبنانی هایی که به دستور نصرالله داوطلب کمک به ایرانیان شده اند، هیچ گونه تجربه ای در این زمینه ندارد و تنها کمکی که می توانند بکنند، یاری رسانی در عملیات ضد عفونی کردن معابر عمومی می باشد. ولی از این نظر نیز ایران کمبودی ندارد، زیرا اگر اظهارات فرماندهان بسیج و سپاه پاسداران قابل اعتماد باشد، ده ها هزار نفر آنان در سراسر کشور به این کار مشغول هستند.

واحدهای وابسته به حوزه علمیه قم و سپاه پاسداران، در روزهای اخیر بارها اعلام داشته اند که حاضرند برای یاری رسانی به مردم کشورهای دیگر، به سراسر جهان سفر کنند و از این نظر، ظاهرا کمبودی در داخل ایران وجود ندارد. ولی آگاهان امور، اینگونه ابراز آمادگی های سپاه و بسیج را در مورد سفر به کشورهای خارجی، تبلیغات توخالی تلقی می کنند. آن ها حتی ادعا کرده اند که تجهیزات پزشکی و وسایل آزمایش کورونا آنقدر در ایران زیاد شده که آن ها حاضرند نیازهای کشورهای دیگر را نیز تامین کنند. ولی وزیر بهداشت دیروز (سه شنبه) اعلام داشت که این گونه گفته ها بی اعتبار است و در حال حاضر هیچگونه تجهیزات پزشکی یا درمانی از ایران به کشورهای دیگر فرستاده نخواهد شد.

آگاهان می گویند که دستور نصرالله به شهروندان لبنانی ساکن ایران نیز یک اقدام تبلیغاتی و بی ارزش بوده است. ولی خبرگزاری تسنیم که دیدگاه های سپاه پاسداران را بازتاب می دهد، از این امر با عنوان خبری “تجلی برادری ایران و لبنان” نام برد و اشاره ای نکرد که اکثر لبنانی های مقیم ایران، طلبه قم و یا کارآموزان امور چریکی و تروریستی هستند.

حسن نصرالله سال گذشته، هنگام برقراری تحریم ها و محدودیت های بانکی و مالی، خطاب به افراد حزب الله لبنان گفته بود که نگران نباشند، زیرا همه بودجه آنان، و به گفته او “حتی آب و نان شما”، توسط حکومت اسلامی ایران تامین می شود.