حکومت ایران:  چند مرکز دولتی و نهاد رسمی هدف حملات سایبری قرار گرفت

وزارت ارتباطات رژیم ایران، تایید کرد شماری از وزارت خانه‌ها و نهادهای دولتی هدف حملات سایبری قرار گرفته‌اند. اما مرکز اندیشه و همفکری راهبردی بسیج «ماهر» وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران می گوید:  هیچ نشانه ای مبنی بر گستردگی حملات سایبری علیه نهادهای دولتی وجود ندارد.

خبرگزاری دولتی ایرنا نیز در تایید این خبر نوشت:  «حملات سایبری علیه تنها دو نهاد دولتی صورت گرفت و مسئولان در حال حاضر سرگرم پیگیری هستند».

در پی انتشار این خبر و تایید ان از سوی وزارت ارتباطات ایران ، گزارش‌هایی نیز در خصوص حملات سایبری علیه ستاد بنادر و باربری ایران و ساختار شماری از بنادر مهم از سوی منابع خبری مطرح گردید و بروز برخی اشکالات در سیستم بانکی کشور نیز تایید  شد.

ابوالقاسم صادقی، معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات ایران، نیز در این باره گفته است که این حملات سایبری روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، ۲۱ و ۲۲ مهرماه “در ابعاد وسیع” رخ داده است.

صادقی گفت “این حملات خسارتی به مراکز وارد نکرده البته وقتی حمله ای رخ می‌دهد نمی‌توان گفت اتفاقی نیفتاده است.”

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات نام سازمان‌هایی را به آنها حمله شده اعلام نکرده اما به گزارش بعضی رسانه‌ها سازمان بنادر و دریانوردی و وزارت راه و شهرسازی دو سازمانی هستند که هدف قرار گرفته‌اند.

در حالی که تا این لحظه هیچ طرفی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته، باید در نظر داشت که گزارش‌های متعددی از بالا گرفتن جنگ‌های سایبری میان ایران و اسرائیل ظرف دو سال گذشته وجود دارد.

کانال اسرائیلی «کان» در برنامه‌ای در اوت گذشته ادعا کرد که اسرائیل حمله سایبری محدودی را علیه بندر رجایی در جنوب ایران در پاسخ به حمله سایبری ایران علیه شبکه آبرسانی اسرائیل اجرا کرده‌است.

افزایش دامنه حملات سایبری در ماه‌های اخیر، ستاد کل نیروهای مسلح ایران را به صدور بیانیه و دادن نخستین اخطار بدون نام بردن از کشوری خاص، وادار کرد که طی آن آمده بود که حملات سایبری می‌تواند به سطح اجرای عملیات حمله متعارف نظامی برسد.