حکومت ایران که از نظر اقتصادی در آستانه ورشکستگی است با کاهش بهای نفت نیر روبرو شده است

در همان حال که ادامه تحریم های اقتصادی از جانب ایالات به توانایی مالی رژیم ایران آسیب سنگینی وارد ساخته، کاهش بهای نفت در بازار جهانی نیز بر شدت آن افزوده است.

خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ پیش بینی کرده است که قیمت نفت سنگین ایران در چند روز آینده به ۸ دلار می رسد.به گزارش نفت آنلاین ، در دو روز گذشته قیمت نفت سنگین ایران به ۱۴/۹ دلار در هر بشکه رسید که ارزان‌ترین نفت در میان کشور‌های عضو اوپک است.

این در حالی است که هزینه استخراج نفت ایران ۱۲ دلار و کمیسیون دور زدن تحریم فروش نفت تا ۲۰ درصد است.

اگرچه در گذشته نیز به علت تحریم های آمریکا علیه ایران مرتبا قیمت نفت  پایین آمد اما اکنون به علت کورونا قیمت نفت ایران به شدت نزول کرده و موجب آسیب شدید به اقتصاد کشور شده است. در همین رابطه  گفته شده که عربستان تولیدش را به ده میلیون بشکه در روز افزایش می دهد

مجموعه گزارش های یکسال اخیر نشان می دهد که تحریم های اقتصادی آمریکا که فروش نفت را به صفر رسانده نه تنها باعث افزایش نرخ نشده بلکه رویدادهای جهانی باعث گردیده که بهای نفت به پایین ترین نرخ ۵۰ سال اخیر برسد .

کارشناسان می گویند که سقوط بی سابقه بهای نفت و ادامه بحران کرونا اقتصاد جمهوری اسلامی ایران را به سوی ورشکستگی سوق داده است. دولت مجبور است برای جبران کسری بودجه از حساب “صندوق توسعه ملی” برداشت کند.

به گزارش دویچه وله، کشورهای تولیدکننده نفت با افت بی سابقه بهای طلای سیاه روبرو شده‌اند. کرونا بهای نفت را پایین کشید. در بحبوحه بحران کرونا، جنگ و دعوای دو غول نفتی عربستان سعودی و روسیه برای حف سهم بیشتر از بازار نفت به سقوط بیشتر قیمت نفت انجامید. کشورهای عمده نفت‌خیز به جای مهار بهای نفت به رقابتی سخت پرداختند تا کسری بودجه خود را با افزایش تولید نفت جبران کنند.

وضعیت ایران در قیاس با سایر کشورهای نفت‌خیز جهان بدتر است چون‌که تحریم‌ها مانع فروش نفت ایران شده است.

کارشناسان ضمن پیش‌بینی سال بد برای اقتصاد ایران گفتند ورشکستگی عمومی در پیش است و ممکن است تولید ناخالص ملی کشور تا ۳۰ میلیارد دلار کاهش پیدا کند.