حکومت ایران که مقررات آژانس اتمی را نقض کرده، اکنون علیه آمریکا به همان نهاد شکایت می برد

حسن روحانی امروز (چهارشنبه) با انتشار پیام ویژه ای به کشورهای عضو شورای امنیت، از آن ها خواستار شد از موافقت با طرح ایالات متحده برای ادامه تحریم تسلیحاتی علیه رژیم ایران مخالفت ورزند.

دوران این تحریم که بر حسب تصمیم شورای امنیت برقرار شده بود پنج ماه دیگر به پایان می رسد و ایالات متحده می کوشد آن را بدون محدودیت زمانی تمدید کند.

حکومت اسلامی  به تلاش تبلیغاتی گسترده ای دست زده تا برنامه آمریکا را خنثی کند.

اتحادیه اروپا اعلام کرد که طرح پیشنهادی ایالات متحده را نمی پذیرد و دولت های چین و روسیه نیز با آن مخالفت کرده اند.

در همین راستا، کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در سازمان ملل  با  انتشار نامه‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،نوشت : اعضای آژانس “باید به مسئولیت های خود عمل کنند و نسبت به این رفتار به دید وی غیرقانونی آمریکا که همکاری بین المللی در زمینه انرژی و فناوری هسته ای را به خطر می اندازد، رسیدگی و واکنش مناسب نشان دهند.”

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز در این زمینه  اعلام کرد که معافیت شرکت‌های بین‌المللی از تحریم‌ها برای همکاری با برخی پروژه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی دیگر تمدید نمی‌شود.

بر پایه این معافیت‌ها شرکت‌های پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی “روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان” مجاز بودند در چند پروژه مشخص هسته‌ای با ایران همکاری کنند.

پمپئو گفته است:  مطابق تصمیم جدید کاخ سفید شرکت‌های خارجی باید حداکثر ظرف ۶۰ روز به همکاری در پروژه تغییر کاربری نیروگاه آب سنگین اراک و راکتور تحقیقاتی تهران خاتمه دهند. این تصمیم شامل همکاری برای انتقال پسماند و زباله‌های اتمی به خارج از ایران هم می‌شود.

وی افزوده است:  معافیت همکاری در نیروگاه اتمی بوشهر، برای ابراز اطمینان از ایمنی این تاسیسات برای یک دوره ۹۰ روزه تمدید می‌شود، معافیتی که ظاهرا به معنای موافقت آمریکا با ساخت نیروگاه‌های اتمی بیشتر در ایران نیست.

این شکایت در حالی مطرح می شود که رژیم ایران بارها در  پاسخ به پرسش های آژانس کم اعتنایی کرده و به بازرس ها اجازه نمی دهد که از دو سایت مشکوک دیدن کنند .

حکومت  ایران هم چنین تعهدات عمده خود در برجام را گام به گام نقض کرده است