حکومت ایران گزارش های رسانه های وابسته به عربستان را از عوامل تضفیف گروه های وابسته به خود می داند

یک خبرگزاری حکومت اسلامی ایران در گزارشی ادعا کرد که رسانه های عرب زبان که دولت عربستان سعودی به راه انداخته، در گزارش های خود، به تخریب گروه هایی دست زده اند که از حکومت اسلامی ایران دستور می گیرند و قصد تخریب دارند.

سامانه خبری مهر،  نزدیک به سپاه پاسداران با انتشار گزارشی در حمله به دو  شبکه «العربیه و الحدث»، و نقش محوری این دو رسانه در تحولات منطقه‌ای، به ویژه تحولات ایران، عراق، لبنان و یمن نوشت : این دو شبکه قصد دارند تا  محور مقاومت را تخریب کنند.

در این گزارش امده است : « این شبکه‌ها همواره سیاست «انعکاس وارونه واقعیت‌های موجود» در کشورهای عربی به ویژه کشورهای حامی محور مقاومت را در رأس اولویت‌های خود قرار داده‌اند».

این خبرگزاری ادعا کرد:  «این شبکه‌ها اخیراً با سرعت گرفتن تحولات منطقه در نقاط مختلف به ویژه در لبنان و عراق، نقش خصمانه خود در تحریف واقعیت‌های میدانی در این کشورها را تقویت کرده اند تا شاید از این رهگذر محور مقاومت را تضعیف سازند.»

این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران ازپوشش خبری اعتراضات مردم لبنان به شبه‌نظامیان حزب‌الله انتقاد کرده و مدعی شد که العربیه و الحدث « تلاش می‌کنند اعتراضات مردمی در این کشور را علیه حزب الله لبنان و نیروهای مقاومت جلوه دهند؛ حال آنکه مطالبه اصلی و اساسی معترضان در این کشور بهبود وضعیت معیشتی است.»

خبرگزاری العربیه در واکنش به این گزارش  نوشته که اگرچه گزارش خبرگزاری مهر جدیدترین نمونه از نوع خود است، اما اولین حمله رسانه‌های ایرانی به این شبکه نیست و العربیه دائما به از سوی رسانه‌های دولتی و رسانه‌های نزدیک به سپاه متهم شد که با پوشش اخبار کشورهای عربی به مقابله با نفوذ ایران در این کشورها می‌پردازد.

العربیه در ادامه نوشت : بسیاری از رسانه‌ها و حساب‌های کاربری نزدیک به رژیم ایران پس از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین و کشته شدن همه سرنشینان این پرواز، به دو شبکه العربیه و الحدث حمله کردند. الحدث اولین رسانه‌ای بود که تنها ۱۵ دقیقه پس از حادثه، به سرنگونی و اصابت موشک به هواپیما اشاره کرد و این موضوع خشم ایران را برانگیخت. ایران سه روز منکر سرنگون شدن این پرواز با موشک‌های سپاه شد و مدعی شد این پرواز دچار نقص فنی شده بود.

مسعود بصیری، فرمانده بسیج رسانه‌های حکومت ایران اذعان کرد که العربیه به همراه دیگر رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور، نقش مهمی در جلب توجه دنیا به موضوع سرنگونی هواپیمای اوکراینی داشته‌اند.

هم چنین خبرگزاری مشرق، وابسته به سپاه پاسداران رد حمله به خبرگزاری العربیه گفته بود که  چرا این شبکه خبری کشته شدن قاسم سلیمانی با اسامه بن‌لادن رهبر پیشین گروه القاعده را با هم مقایسه کرده که هر دو از معروف‌ترین تروریست‌های تحت تعقیب در جهان بودند.

محرومیت ایران از میزبانی بازی‌های فوتبال آسیا به دلیل ناامنی این کشور و پوشش خبری کشتار و بازداشت معترضین سقوط هواپیمای اکراینی  موجب حمله شماری از رسانه‌های سپاه به العربیه و الحدث شد زیرا که این دو شبکه پا به پای دیگر رسانه‌های جهان به شکل پیوسته اخبار این اعتراضات را پوشش دادند.

وبگاه العربیه به دلیل پوشش مستمر اوضاع داخلی ایران، اعتراضات و تحولات و اخبار این کشور و مخابره آن به جهان عرب و همچنین گزارش‌های منظم و مستمر دو شبکه ماهواره‌ای العربیه و الحدث، مکررا مورد هجوم رسانه‌های ایران قرار دارد.