حکومت ایران  گزینه های خود را برای انتخابات اعلام کرد 

شورای  نگهبان جمهوری اسلامی بامداد امروز (سه شنبه ) اعلام کرد که ۵۸۵ نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری رد صلاحیت شدند ، و تنها هفت نفر از جمله پاسدار سعید جلیلی، آخوند ابراهیم رئیسی، پاسدار محسن رضایی،‌ علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی را برای حضور در انتخابات به وزارت کشور معرفی کرد.

بر اساس آمار وزارت کشور،‌ مجموعا ۵۹۲ تن  در این انتخابات ثبت‌نام کرده بودند.

پیش از اعلام این این هفت نامزد مورد تایید شورای نگهبان ، طحان نظیف، عضو حقوقدان شورای نگهبان، فاش ساخت  که تعداد نامزدهای نهایی بین ۷ تا ۱۰ نفر خواهد بود.

آخوند  رئیسی، پاسدار جلیلی،‌ پاسدار رضایی و مهرعلیزاده در ادوار گذشته هم سابقه نامزدی و شکست داشته‌اند.

پس از اعلام نتایج، ابراهیم رییسی،‌ رییس قوه قضاییه، در مصاحبه‌ای گفت که در حال رایزنی است تا بتواند «صحنه» را رقابتی و مشارکتی کند.

همزمان  علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس، با انتشار بیانیه‌ای، گفت: «راضی به رضای الهی هستم و از همه کسانی که در این مدت کوتاه، ابراز لطف فرمودند سپاسگزارم».

بنا بر گزارش های تایید نشده از منابع رسمی ، در رسانه های اجتماعی آمده است که همزمان با اعلام رسمی فهرست نامزدها ، حسن روحانی نامه ای را درباره  تایید صلاحیت‌ها به علی خامنه ای منتشر کرد

در همین راستا ، علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت، از این موضوع ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت: «البته رییس‌جمهویر در موضوعات مهم با رهبر نامه‌نگاری می‌کند».

علی لاریجانی به همراه چهره‌های دیگری مانند اسحاق جهانگیری،‌ معاون اول رییس‌جمهوری، واز میان چهره‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان، مصطفی تاجزاده و‌ محسن هاشمی رفسنجانی رد صلاحیت شده‌اند .

نکته جالب توجه اینکه در صورتی که شکایتی قضایی در مورد روند انتخابات هم صورت گیرد، قوه قضاییه تحت نظر آخوند رئیسی مرجع رسیدگی به آن خواهد بود.

از سوی دیگر، از میان نامزدهای نظامی سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی، در نهایت محسن رضایی تایید صلاحیت خود را دریافت کرد.

گزارش‌های اولیه پیش از انتشار رسمی، از تایید نشدن صلاحیت فرماندهان دیگر از جمله سعید محمد، رستم قاسمی، حسین دهقان  و محمد نامی حکایت داشت.

البته برخی از این افراد از جمله دهقان، نامی و قاسمی پیش از آن‌که فهرست نهایی شورای نگهبان منتشر شود، اعلام کناره‌گیری کردند.

از این میان دهقان،‌ مشاور نظامی خامنه‌ای، در حالی به نفع رئیسی کنار کشید که در اسفند ماه، با تاکید گفته بود به نفع هیچ‌کس کناره‌گیری نخواهد کرد.

قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار شود.