حکومت ایران یک بار دیگر اصرار می ورزد آماده است با آمریکا تبادل زندانی کند 

به گزارش خبرگزاری رویترز،  حکومت ایران درخواست برای معاوضه زندانیان با ایالات متحده را بار دیگر تکرار کرد.  رژیم ایران  در حالی این درخواست را دوباره مطرح می کند  که تهران  و واشنگتن  با قدرت های باقی مانده در توافق برجام سرگرم گفتگو برای بازگشت احتمالی به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ هستند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی هم  گفته است  که جمهوری اسلامی خواستار آزادی کسانی است که به خاطر نقض تحریم ها در آمریکا زندانی هستند. او در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت که جزئیات این امر بعد از نهایی شدن تلاش ها، اعلام می شود.

رویترز، نوشته است : ربیعی جزئیاتی از هر گونه تبادل زندانیان که ممکن است جریان داشته باشد اعلام نکرد اما گفت که ایرانی های بیشتری در زندان های آمریکا هستند تا آمریکاییان در زندان های ایران.

همزمان وندی شرمن قائم مقام وزیر خارجه ایالات متحده هم گفته است:  از هیچ تلاشی برای بازگرداندن آمریکایی‌های گروگان گرفته شده فروگذار نخواهد شد.

وی گفته است: «ما از هیچ تلاشی برای برگرداندن آمریکایی‌های گروگان گرفته شده یا آنهایی که به شکل غیرقانونی در خارج از کشور در بند هستند، به خانه فروگذار نخواهیم کرد».

شرمن افزود:  «من امروز در جریان جزئیات تلاش‌های راجر کارستنز، فرستاده ویژه ریاست جمهوری در امور گروگان‌ها، قرار گرفتم» .

پیشتر، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، رابرت مالی نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، و کارستنز در دو هزارمین روز بازداشت سیامک نمازی و ادامه ممانعت از خروج پدر او، باقر نمازی از ایران، گفته بودند که همه آمریکایی‌های به گروگان گرفته شده‌ یا به ناحق زندانی شده باید آزاد شوند و به عزیزان‌شان بپیوندند.

دولت آمریکا هم اکنون در حال مذاکره غیر مستقیم با جمهوری اسلامی برای متقاعد کردن آنها به پیروی کامل از برجام هستند، و بارها اعلام کرده است که از هیچ فرصتی برای بازگرداندن زندانیان آمریکایی در ایران کوتاهی نمی‌کند.

جمهوری اسلامی که شماری از ایرانی-آمریکایی‌ها را در بازداشت خود دارد، بارها از سوی فعالان حقوق بشری متهم شده است که دو تابعیتی را با هدف امتیازگیری از کشورهای دیگر بازداشت می کند. از سوی دیگر مقامات دولت جمهوری اسلامی بارها در سفرهای خارجی خود این گونه استدلال کرده‌اند که دولت و قوه قضائیه در سیستم حاکمیتی ایران از هم مجزا هستند و دولت اختیاری در این زمینه ندارد. مشخص نیست که با این وجود چگونه سخنگوی دولت حسن روحانی از آمادگی برای معاوضه زندانیان خبر می‌دهد.

رژیم ایران شماری از شهروندان خارجی و کسانی که تابعیت دوگانه ایران و یک کشور خارجی را دارند بازداشت و خیلی از آنها را به جاسوسی متهم کرده است.

گروه های فعال در زمینه حقوق بشر و دولت های غربی ایران را به پرونده سازی بی پایه برای این افراد برای گرفتن امتیاز از کشور آنها متهم می کنند.