حکومت ایران یک بار دیگر وعده می دهد که جعبه سیاه هواپیما اکراینی را تحویل خواهد داد.

جعبه سیاه هواپیما ی اکراینی                                                                                                                                                  

به گزارش رویترز حکومت ایران یک بار دیگر وعده داد که جعبه سیاه هواپیمای اکراینی را به زودی به دست دولت فرانسه خواهد سپرد.

وعده اینبار به سازمان هواپیمایی جهانی سپرده شد که خواستار پاسخگویی حکومت ایران در مورد خودداری باز گرداندن جعبه سیا ه متعلق به یک شرکت هواپیمایی خارجی بود.

چنین رفتاری از نظر قوانین سازمان بین المللی هواپیمایی غیر قانونی محسوب می شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع آگاه خبرنوشت:  رژیم ایران به سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) وعده داده جعبه‌های سیاه “شدیدا آسیب‌دیده” هواپیمای مسافربری اوکراین را که با شلیک موشک سپاه پاسداران ساقط شده بود، به فرانسه تحویل دهد.

کانادا در حدود دو ماه پیش نیز اعلام کرده بود که در قالب “جبهه‌ای متحد” متشکل از کشورهای سوئد، بریتانیا، افغانستان و اوکراین این موضوع را پیگیری می‌کند و در صورت به بن‌بست رسیدن مذاکرات با ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری متوسل می‌شود.

مارک گارنو،‌ وزیر حمل و نقل کانادا،‌ نیز گفته است : حکومت  ایران باید توضیح دهد چرا ۹۲ روز پس از آن که گفته بود جعبه‌های سیاه را به اوکراین تحویل می‌دهد، هنوز به وعده خود عمل نکرده است.

وی اعلام کرده است : کشورش در انتظار “اقدام واقعی” از سوی رژیم  ایران است.

محسن بهاروند معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه نیز گفته بود: به‌منظور حل و فصل هر چه سریع‌تر موضوع جعبه سیاه و پرداخت غرامت مربوط به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، آماده انجام مذاکره هستیم.

مورگان اورتگاس نیز پیشتر گفته بود: ایران به جای برخورد با مقصران سرنگونی هواپیمای مسافربری با افشاکنندگان حقیقت برخورد می‌کند

هواپیمایی بین المللی اوکراین، دی ماه سال گذشته  با ۱۷۶ سرنشین بر اثر حمله موشکی سپاه سقوط کرد و همه سرنشینان آن، که عمدتا ایرانی‌تبار بودند، کشته شدند.