حکومت ایران یک قرارداد نظامی با سوریه امضا کرد تا از اخراج سپاه قدس به درخواست اسرائیل و آمریکا از سوریه جلوگیری شود

دیدار بین وزیر دفاع ایران و رئیس جمهوری سوریه و مشاوران او در دمشق

ایران و سوریه یک پیمان همکاری های دفاعی و فنی امضا کردند که هنوز جزئیات آن افشا نشده است. ولی آگاهان سیاسی آن را تلاشی از جانب حکومت اسلامی ایران برای تقویت حضور خود در سوریه می دانند.

گرچه سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع حکومت ایران پیش از سفر به دمشق گفته بود که هدف او از این سفر شرکت در بازسازی آینده سوریه است، ولی تحلیلگران رادیو پیام اسرائیل گفته بودند که هدف واقعی، خنثی کردن تلاش اسرائیل و ایالات متحده برای پایان بخشیدن به حضور نظامی ایران در سوریه بوده است.

دولت روسیه با امضای یک پیمان نظامی با سوریه که دو سال پیش انجام شد، جای پای خود را در آن کشور مستحکم کرد. حکومت ایران نیز طی سال های اخیر چند پیمان همکاری نظامی با سوریه امظا کرده بود که هیچیک از آن ها به رژیم ایران اجازه تاسیس پایگاه نظامی دائمی در سوریه نمی داد. ولی هنوز مشخص نشده است آیا در پیمان جدید به رژیم ایران امکان می دهد برای یک مدت طولانی در سوریه بماند.

وزیر دفاع حکومت اسلامی ایران، در سفر دو روزه خود به دمشق، که امروز (دوشنبه) پایان می گیرد، دیدارهایی با پرزیدنت بشار اسد رئیس جمهوری و همچنین با وزیر دفاع سوریه و بلندپایگان دیگر به عمل آورد.

آن چه که پیش از امضای توافق همکاری نظامی بین طرفین مورد بررسی قرار گرفت ابعاد سرکوب مخالفان رژیم پرزیدنت بشار اسد توسط ارتش سوریه و همچنین بررسی میران کمک های نظامی بو که حکومت ایران قادر است برای رسیدن به این هدف در اختیار سوریه قرار دهد.

سرتیپ امیر حاتمی، پس از دیدار دیروز با رئیس جمهوری سوریه، به خبرنگاران گفت که رژیم ایران قصد دارد در سوریه بماند و اگر کسی قرار است برود، دولت آمریکا می باشد.

وزیر دفاع حکومت ایران، روز گذشته (یکشنبه) در فرودگاه به خبرنگاران گفته بود که در دمشق، درباره بازسازی سوریه، با مقامات دولتی گفتگو می کند. ولی تحلیلگران رادیو پیام اسرائیل گفتند که علت اصلی سفر امیر حاتمی به دمشق، بحث درباره سرنوشت افراد سپاه قدس در سوریه، پس از پایان جنگ داخلی در آن کشور می باشد.

به گفته آگاهان، آن چه که به شدت موجب نگرانی حکومت ایران گردیده، همخوانی روسیه با اسرائیل و ایالات متحده در مورد خروج نیروهای ایرانی از سوریه، در پایان جنگ هشت ساله داخلی در آن کشور است.

ولی سرتیپ امیر حاتمی پس از دیدار با بشار اسد و گفتگوهای مفصل با وزیر دفاع سوریه، به خبرنگاران گفت: «ما از همان ابتدای جنگ، در کنار مردم و دولت سوریه بوده ایم و با تروریسم در آن کشور مبارزه کرده ایم و این را ادامه خواهیم داد».

حکومت ایران که طی بیش از شش سال دخالت مستقیم نظامی در جنگ سوریه، امیدوار بوده بتواند برای همیشه در آن کشور مستقر گردد و سوریه را به پایگاه دوم دست اندازی مستقیم علیه اسرائیل مبدل سازد، استدلال می کند که به دعوت دولت قانونی دمشق به سوریه رفته و تنها به خواست بشار اسد حاضر خواهد بود آن کشور را ترک گوید.

ولی پرزیدنت پوتین نیز به پرزیدنت ترامپ گفته است که منافع روسیه و ایران در سوریه یکسان نیست و مشاور امنیت ملی کاخ کرملین با همتای آمریکایی خود پیرامون خروج نیروهای ایرانی از سوریه گفتگو کرده است.

سرتیپ امیر حاتمی پس از گفتگو با رهبران سوریه، به خبرنگاران گفت که حکومت اسلامی ایران تجهیزات بیشتری در اختیار ارتش سوریه قرار خواهد داد.

چند ماه پیش منابع اطلاعاتی اسرائیل گفتند که رژیم ایران قصد دارد یک کارخانه تولید موشک جنگی در سوریه برپا کند. نیروی هوایی اسرائیل نیز تاسیساتی را در خاک سوریه بمباران کرد که گفته می شود مقدمات برپایی چنین کارخانه ای بوده است.

با آن که در کنار سپاه قدس، ارتش روسیه نیز در سوریه حضور گسترده ای دارد، و همچنین ارتش ترکیه دست خود را آزاد می بیند که در بخش های شمالی سوریه به هرگونه عملیات نظامی دست بزند، وزیر دفاع ایران علیه حضور مستشاران نظامی آمریکایی در سوریه سخن گفت و خواهان خروج آنان گردید. امیر حاتمی خواهان آن شد که رسیدگی به امور داخلی سوریه، تنها به خود دولت سوریه واگذار شود و این در حالی که رژیم ایران دخالت گسترده ای در داخل سوریه دارد و حتی یک ارتش شصت و دو هزار نفری از اهالی سوریه را برای اجرای هدف های خود بسیج کرده و به آن ها حقوق ماهیانه می پردازد.

وزیر دفاع حکومت ایران در سخنان خود در دمشق، سخنان تهدیدآمیزی نیز علیه اسرائیل بیان کرد و گفت که باید به مبارزه علیه اشغال سرزمین ها توسط اسرائیل ادامه داد و گفت که این وظیفه ای است که “مقاومت” آن را به عهده گرفته است. حکومت ایران واژه “مقاومت” را در توصیف سازمان های تروریستی چون حزب الله لبنان و حماس به کار می برد.

سرتیپ امیر حاتمی همچنین به عملیات هوایی اسرائیل علیه قرارگاه های سپاه قدس در خاک سوریه اشاره کرد و گفت که این عملیات نشان تروس و هراس اسرائیل است.

وزیر دفاع ایران گفت که همکاری های دراز مدت بین سوریه و حکومت اسلامی ایران، تامین کننده منافع دو کشور است و باید ادامه یابد.

او گفت که رژیم ایران به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد که در روابط بین سوریه و ایران دخالت کند.