حکومت ایران بروز انفجار در ناوچه کنارک را با ۱۹ کشته تایید کرد، ولی به حمله اشتباهی موشکی اشاره نکرد

نیروی دریایی ارتش ایران، پس از ساعت ها سکوت، در یک گزارش سانسور شده، اعلام کرد که در جریان انفجار موشک در ناوچه کنارک، ۱۹ تن از ملوانان کشته شده اند و ۱۵ تن هم زخمی گردیده اند که به ادعای مقامات نظامی، جراحات آن‌ها سطحی است. ولی منابع خبری مستقل ارزیابی می کنند که دست کم چهل تن کشته و شمار نامعلومی زخمی شده‌اند.

در بیانیه رسمی ارتش درباره علت و چگونگی این انفجار توضیحی داده نشده، و تنها گفته شده است که انفجار هنگام یک تمرین دریایی رخ داده و رزم ناو کنارک در فاصله بین چابهار و جاسک قرار داشته است. این ناوچه به یک پایگاه دریایی نزدیک منتقل گردیده است. حادثه در ساعات بعدازظهر روز گذشته (یکشنبه ۲۱ اردیبهشت) رخ داد.

حکومت ایران به رسانه ها هشدار داد که از انتشار اخباری که با این بیانیه رسمی مغایرت داشته باشد، خودداری ورزند.

شبکه تلویزیونی الجزیره، پیشتر خبر داده بود که این حادثه در اثر شلیک موشک از جانب یک شناور دریایی دیگر نیروی دریایی به سوی این ناوچه روی داده و در واقع شلیک اشتباه از طرف سپاه پاسداران به سوی هواپیمای اوکراینی، یک بار دیگر، و این بار به سوی یک شناور نظامی تکرار شده است.

در آن گزارش‌ها گفته شده که رزم ناو جماران بوده که در جریان تمرین، این موشک را به سوی ناوچه کنارک شلیک کرده است. همانگونه که گفته شد، در بیانیه ارتش، چگونگی و علت انفجار قید نشده ولی نسبت به این خبر نیز واکنشی نشان داده نشده است.

ناوچه کنارک ساخت هلند است و دارای دو دستگاه پرتاب موشک می باشد که هر یک می تواند همزمان دو موشک شلیک کند. ولی رزم ناو جماران در خود ایران ساخته شده و مجهز به موشک دریا به دریا می باشد که گفته می شود یکی از آن ها اشتباها به سوی ناوچه جماران شلیک شده است.

طبق تقسیم وظیفه بین ارتش و سپاه پاسداران، فرماندهی در حوزه خلیج فارس، که حساس ترین نقطه دریایی حکومت ایران محسوب می شود، در اختیار سپاه قرار گرفته و ارتش مسئول حفظ امنیت در آب‌های دریای عمان است که در خارج از خلیج فارس قرار دارد.