حکومت حکم اعدام سه معترض  حوادث آبان را منتفی کرد

دیوان عالی حکومت ایران  اعلام کرد: اعاده دادرسی سه محکوم اعدامی امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی از معترضان آبان ۹۸ در دیوان عالی کشور پذیرفته شد و پرونده مجددا در شعبه دیگری ” هم عرض”رسیدگی می شود.

این افراد در دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام‌هایی از جمله “مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام حکومت ایران” و “محاربه” به اعدام محکوم شده بودند.

۵ ماه پیش  گفته شد اجرای احکام اعدام این افراد متوقف شده است.

اعاده دادرسی پرونده‌های قضایی تنها با مجوز دیوان عالی صورت می‌گیرد. با حکم رئیس این دیوان، اکنون یکی از شعبه‌های دیوان عالی دوباره به این پرونده رسیدگی می‌کند.

پیشتر نیز پس از تایید حکم اعدام برای این سه نفر، هزاران نفر در سراسر جهان، میلیون‌ها بار از هشتگ “اعدام نکنید” استفاده کرده و خواهان توقف حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی شدند.

سازمان حقوق بشری عفو بین الملل، پس از اعلام صدور حکم اعدام برای این متهمان سیاسی، با “به شدت ناعادلانه” خواندن محاکمه این افراد، خواستار لغو حکم شد.

برخلاف ادعاها هیچ سلاحی نداشته‌اند”. او تایید کرده که موکلانش در حوادث آبان ماه حضور داشته‌اند اما جز اعتراف سندی علیه آنها وجود ندارد. آقای پاک‌نیا گفته باید دوربین‌های مداربسته بررسی شود و میان جرم و مجازات تناسب وجود داشته باشد.

همچنین به گفته این وکیل، در مرحله تحقیقات مقدماتی “برخلاف مقررات” اصلا وکیلی حضور نداشته و “همین یک تخلف کافی است که حکم نقض شود.”