حکومت خودگردان فلسطینی، همکاری امنیتی با اسرائیل را متوقف کرده، ولی موجودیت خود را به خطر انداخته است

حکومت خودگردان فلسطینی، در اعتراض به سخنان بنیامین نتانیاهو که گفته بود اسرائیل در نخستین فرصت، دره اردن و آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری را به خاک خود ملحق می کند، مقامات فلسطینی در رام الله می گویند که دستور محمود عباس برای قطع هماهنگی های امنیتی با اسرائیل به مرحله عمل درآمده و این همکاری متوقف شده است. محمود عباس همچنین تهدید کرده که پیمان اوسلو با اسرائیل را نیز باطل می کند.

این توافق ۲۷ سال پیش بین نمایندگان اسرائیل و فلسطینیان در شهر اسلو پایتخت نروژ امضا شد و به دنبال آن اسحاق رابین نخست وزیر اسرائیل و یاسر عرفات رهبر جنبش فلسطین قرارداد آشتی را در حضور بیل کلینتون رئیس جمهوری ایالات متحده امضا کردند. به موجب همین توافق بود که حکومت خودگردان فلسطینی در کرانه باختری و نوار غزه برپا شد. ولی پس از چند سال، سازمان تروریستی حماس با انجام یک کودتای نظامی، بر غزه مسلط گردید و اکنون محمود عباس تهدید می کند که توافق با اسرائیل را باطل خواهد کرد.

هماهنگی امنیتی بین اسرائیل و حکومت خودگردان فلسطینی، از جمله به هدف خنثی کردن توطئه های حماس و گروه موسوم به جهاد اسلامی فلسطین، برای تسلط بر کرانه باختری می باشد.

علی خامنه ای در سخنان اخیر خود دوباره گفت که باید به کرانه باختری نیز اسلحه قاچاق کرد تا گروه های ترور بتوانند از آن جا نیز به عملیات آدم کشی و شلیک موشک علیه اسرائیل دست بزنند. قاچاق اسلحه به کرانه باختری، سقوط حکومت خودگردان به ریاست محمود عباس را نیز سرنگون خواهد کرد.

سران رژیم ایران هشدار داده اند که هیچ سیاستمدار فلسطینی را که طرفدار رسیدن به پیمان صلح با اسرائیل باشد، تحمل نخواهند کرد.

در صورت قطع همکاری امنیتی بین حکومت خودگردان در کرانه باختری، با اسرائیل، عملیات تروریستی افزایش خواهد یافت و واکنش امنیتی اسرائیل را به دنبال خواهد داشت که زندگی اهالی فلسطینی در آن ناحیه را نیز به خطر می اندازد.

همچنین، قطع این همکاری، رساندن کالا و آذوقه به حکومت خودگردان، و همچنین صادرات محصولات فلسطینی از آن جا به داخل اسرائیل را بسیار دشوارتر خواهد ساخت.

همچنین، قطع این همکاری، موجب تقویت ترور عوامل تندروی فلسطینی خواهد گردید و موجودیت جناح فتح و حکومت خودگردان را به خطر خواهد انداخت. اکنون سالیان دراز است که حماس می کوشد با انجام یک کودتای مسلحانه در کرانه باختری، آن منطقه را نیز تحت تسلط خود درآورد.

ترور فلسطینی بر نوار غزه مسلط شده و کرانه باختری را نیز تهدید می کند