حکومت خودگردان فلسطینی تقاضا دارد که اسرائیل از کسر کردن پولی که به تروریست ها پرداخته میشود خودداری کند

اسرائیل می گوید که این سیاست حکومت خودگردان در پرداخت مقرری و مستمری ماهیانه، عملا موجب افزایش ترور و تشویق فلسطینیان به کشتن اسرائیلی ها می شود و باید متوقف گردد.

منابع خبری می گویند که مقامات حکومت خودگردان فلسطینی در تماس های غیررسمی با اسرائیل، از دولت اورشلیم درخواست کرده اند که از کاستن مبلغ بیش از ده میلیون دلار از پول ماهیانه ای که به آن نهاد بازگردانده می شود، خودداری ورزد. در غیر این صورت، وضع اقتصادی فلسطینیان در کرانه باختری و نوار غزه، رو به وخامت بیشتری خواهد رفت.

اسرائیل بارها از حکومت خودگردان خواسته بود که پرداخت مقرری ماهانه برای تروریست های زندانی، و همچنین مستمری برای خانواده هایی که یک عضو آن ها در تعرضات تروریستی علیه اسرائیل کشته شده استف متوقف کند. ولی محمود عباس در پاسخ گفت که حتی اگر حکومت نان شب نداشته باشد، اعطای این کمک مالی ادامه خواهد داشت.

اسرائیل می گوید که این سیاست حکومت خودگردان در پرداخت مقرری و مستمری ماهیانه، عملا موجب افزایش ترور و تشویق فلسطینیان به کشتن اسرائیلی ها می شود و باید متوقف گردد.

به دنبال این سیاست، دولت اسرائیلی تصویب نامه ای انتشار داد که به موجب آن، هر مبلغ ماهیانه ای را که حکومت خودگردان در این هزینه می کند، از مبلغ پول هایی که اسرائیل باید به فلسطینان بازگرداند، کاسته خواهد شد.

اسرائیل هر ماه حدود دویست میلیون شِکِل (بیش از پنجاه میلیون دلار) پول گمرکی کالا را به فلسطینیان باز می گرداند که از این ماه یک پنجم آن کسر خواهد شد. محمود عباس اعلام کرده که اگر مبلغ، به طور کامل پرداخت نشود از دریافت آن خودداری خواهد کرد.

مفهوم عملی این تهدید آن است که از ماه آینده، حکومت خودگردان نخواهد توانست حقوق کارمندان خود را بپردازد و شیرازۀ امور از هم گسیخته خواهد شد.

به همین جهت، شماری از بلندپایگان حکومت خودگردان از اسرائیل درخواست کرده اند از کسر کردن مبلغ چهل میلیون شکل خودداری ورزد، تا از فروپاشی حکومت خودگردان جلوگیری شود. اسرائیل هنوز به این درخواست پاسخی نداده است.