حکومت خودگردان فلسطینی موافقت آمریکا با انضمام “دره اردن” به اسرائیل قاطعانه مخالفت کرد

حکومت خودگردان فلسطینی از اظهارات سفیر ایالات متحده در اسرائیل، در ارتباط با انضمام دره اردن به خاک اسرائیل، عمیقا ابراز ناخرسندی کرد.

پیشتر، دیوید فریدمن سفیر ایالات متحده در اورشلیم گفته بود که در چارچوب پیمان صلح اسرائیلی – فلسطینی، از جمله گفته شده که اسرائیل حق دارد بر نوار ساحلی موسوم به “دره اردن” که در بخش غربی رود اردن قرار دارد مسلط باشد تا از قاچاق اسلحه و رخنه یابی تروریست های از خارج، جلوگیری شود.

نبیل ابورودینه سخنگوی حکومت خودگردان، این اظهارات را نقض حقوق فلسطینی ها ناامید و از بیان آن توسط سفیر آمریکا ابراز ناخرسندی عمیق کرد.

رودینه گفت که حکومت خودگردان فلسطینی چنین توطئه ای را خنثی خواهد کرد.

از قول سفیر ایالات متحده، در یک روزنامه اسرائیلی به نام “ییسرائل هیوم” (اسرائیل امروز) نوشته شده بود که ایالات متحده در هفته های آینده این حق اسرائیل را به رسمیت خواهد شناخت.

احزاب راستگرا در اسرائیل در یک سال اخیر بر دولت نتانیاهو فشار آورده بودند که هرچه زودتر الحاق دره اردن به حاکمیت اسرائیل را اعلام کند. ولی این احتمال مطرح بود که چنین اقدامی ممکن است موجب کشاکش بین اسرائیل و ایالات متحده گردد.

از قول دیوید فریدمن نوشته شده بود که دولت واشنگتن هیچ قید و شرطی برای انضمام دره اردن به حاکمیت اسرائیل قائل نمی شود. با این همه، چند ماه پیش از قول ایالات متحده نوشته شده بود که دولت واشنگتن از اسرائیل خواسته است که در اجرای این اقدام شتاب نکند.

حزب آبی و سفید که قرار است با نتانیاهو دولت ائتلافی برپا سازد با انضمام دره اردن به حاکمیت اسرائیل موافق است ولی می گوید که چنین اقدامی باید در زمان مناسب صورت گیرد.

همزمان، یک شبکه تلویزیونی اسرائیل خبر داد که قرار است مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده هفته آینده یک سفر بسیار کوتاه به اسرائیل داشته باشد. او در جریان دیدار از اورشلیم، از جمله با بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس دیدار خواهد کرد و درباره رویدادهای خاورمیانه با آن ها به رایزنی خواهد پرداخت.

در اسرائیل ارزیابی شده که این سفر روز چهارشنبه آینده برگزار خواهد شد. ولی وزارت خارجه آمریکا، در این زمینه ابراز بی اطلاعی کرد.

یک دیدگاه

  1. من یک ایرانی هستم و معنی برخی از واژه هایی که در پیامهایتان استفاده میکنید را باید حدس بزنم، برای نمونه، انضمام!!!

    تمنا دارم که زبان تازی را بیشتر از این رواج ندهید?

Comments are closed.