حکومت دینی ایران، رژیم اسلامگرای ترکیه، قطر، روسیه و رژیم کمونیستی چین و پاکستان، سودبران اصلی تسلط طالبان

وزیران خارجه روسیه و چین امروز (سه شنبه) یک مکالمه تلفنی طولانی با یکدیگر داشتند تا رویکرد دو کشور درباره تسلط طالبان بر افغانستان هماهنگ سازند. گرچه جزئیات این گفتگو اعلام نشده، ولی تردیدی نیست که دولت های پکن و مسکو به سود خود می دانند که سیاست مشترکی در برابر وضع تازه در سرزمینی که با هر دو کشور هم مرز است هماهنگ سازند.

روسیه و چین، و در درجه نخست دولت پکن، بزرگترین برندگان فرو افتادن حکومت پیشین کابل و به روی کار آمدن طالبان است. ولی در کنار آن ها باید از ایران اسلامی و دولت اسلامگرای ترکیه در این راستا نام برد.

در پاکستان نیز یک گروه حکومتی از این تحول بسیار خرسند هستند و بخشی از پیروزی طالبان را نتیجه پشتیبانی خود از آنان می دانند. شمال پاکستان همیشه حیاط خلوت القاعده و چریک های طالبان بوده و از طریق خاک آن کشور است که بیشترین تجهیزات و جنگ افزارها و همچنین کمک مالی به دست طالبان رسیده است.

عاملی که کشورهای چین، روسیه، ترکیه، رژیم اسلامی ایران و حتی قطر را در ردیف بهره برداران عمده از تسلط طالبان بر افغانستان قرار می دهد، تضعیف و حتی تحقیر ایالات متحده است که این چنین شتابزده و ناشیانه افغانستان را ترک گفت و بخشی از هیبت و قدرت خود در صحنه جهانی را از دست داد.

حکومت اسلامی ایران، به حکومت طالبان در کابل امید بسیار دارند. تحقیر دولت پرزیدنت بایدن به خاطر اشتباهات او در مورد افغانستان، همچنین انتقادهای شدیدی که در داخل آمریکا نسبت به این رفتار بیان می شود، همه و همه موقعیت رژیم ایران در برابر دولت واشنگتن را ، به ویژه در مذاکرات برجامی و آن چه که به خاورمیانه مربوط می شود تقویت می کند.

در پاکستان، همیشه گروه های تعصیب گرای اسلامی و اهل تسنن دست بالا داشته اند و پیروزی طالبان را نوعی پیروزی خود نیز می دانند. عربستان شاید یکی از کشورهای عرب است که باید از قدرت گیری طالبان نگران باشد و برپایی یک شبکه تلویزیونی جدید که منحصرا اخبار افغانستان را انتشار دهد، می تواند نشان تلاش دولت ریاض برای تقویت روحیه مردم افغانستان به هدف کوتاه نیامدن در برابر طالبان باشد.

خاندان آل سعود در عربستان، خود را “خادم حرمین شریفین”، یعنی رهبر جهان اسلام می داند و از این رو، نمی تواند خرسند باشد که اکنون گروهی قدرت می گیرد که خود را “امارت اسلامی” و جانشین خلفای صدر اسلام تلقی می کند و به زودی ادعای رهبری جهان اسلامی را نیز مطرح خواهد ساخت.

ولی امیرنشین قطر، که همیشه بر سر رهبری اسلامی با عربستان در رقابت بوده، همیشه به طور عملی از طالبان پشتیبانی کرده و گروهی از سرکردگان طالبان را پناه داده که قطر را به مرکز فعالیت بین المللی خود مبدل ساخته اند و مذاکرات طالبان و ایالات متحده نیز در همان امیرنشین به عمل آمد. همچنین شبکه تلویزیونی الجزیره که به قطر تعلق دارد در هفته های اخیر گزارش های دوستانه بسیاری در رابطه با پیشروی طالبان در افغانستان انتشار داده است.

در ایران، با اطمینان می توان گفت که رژیم از پیروزی طالبان بسیار خرسند است، ولی جناح هایی در داخل کشور هشدار می دهند که در آینده، حکومت طالبان، بلای جان رژیم ایران در منطقه خواهد شد.

در همان حال که مقامات رسمی حکومت ایران و از جمله خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه و شخص جواد ظریف در سخنان روزهای اخیر خود کوشیده اند توازن سیاسی را حفظ کنند و سخنی در حمایت از طالبان به زبان نیاورند، ولی کل سیاست و رفتار رژیم حکایت از این حمایت دارد و ظریف در پیام خود کوشید از طالبان یک چهره انسانی بسازد و نسبت به ثبات آینده افغانستان ابراز امیدواری کرد.

ولی گروه های سیاسی بزرگی در ایران وجود دارند که به رژیم هشدار می دهند مبادا به طالبان دست همکاری دهد و استقرار آنان در افغانستان را دانمی کند. آن ها هشدار داده اند که طالبان ممکن است در آینده، اندیشه “خرسان بزرگ” را وارد میدان سازد.

آقای منشه امیر در گفتگوی تلویزیونی با آقای شهرام همایون در کانال یک، از جمله ارزیابی کرد که رژیم ایران ممکن است در کوتاه مدت از قبل طالبان، به خاطر تحقیر آمریکا سود ببرد. ولی در دراز مدت، و اگر طالبان در افغانستان مستقر گردند، ایران نخواهد توانست احساس امنیت کند.

ابراز نگرانی می شود که ایران دوباره به مسیر بین المللی قاچاق مواد مخدر از پاکستان به کشورهای دیگر مبدل گردد. همچنین هجوم دوباره پناهجویان افغان به مرزهای ایران، بر شدت مشکلات اقتصادی و اجتماعی رژیم خواهد افزود.

علیرغم این ابراز نگرانی ها، نیروهای ضد شورش رژیم در شهر قم، تظاهرات گروهی از افغانی های مقیم این شهر مذهبی شیعه در نکوهش طالبان را متفرق کردند. آن ها شعار “مرگ بر طالبان” سر می داند و در شرایط کنونی، رژیم ایران نمی خواهد به همکاری هایش با این تعصیب گرایان اسلامی آسیب ببیند.