حکومت معارضان و مخالفان خود را در اوج کورونا به  زندان های آلوده می فرستد تا قربانی شوند

کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن انتقال سه تن از اعضای خود به زندان اوین، اعلام کرد که در شرایطی که کورونا روزانه صدها قربانی می‌گیرد و با وجود کمبود فاجعه‌بار امکانات بهداشتی درمانی در زندان‌ها، زندانی کردن سه نویسنده و سایر متهمان عقیدتی و سیاسی معنایی جز این ندارد که مسئولان امنیتی و قضایی می‌خواهند معترضان و مخالفان را به قربانگاه بفرستند.

در این بیانیه، آمده است:  اجرای حکم‌های صادرشده علیه سه تن از اعضای این کانون  «اقدامی جنایتکارانه و خلاف موازین حقوق بشر» است و باید محکوم شود.

گفته شده است که رضا خندان (مهابادی) و بکتاش آبتین از اعضای هیات دبیران کانون نویسندگان ایران و کیوان باژن عضو پیشین هیات دبیران این کانون، برای اجرای احکام صادره از سوی دادگاه انقلاب تهران به زندان اوین منتقل شدند.

پس از  احضار و انتقال این سه نویسنده به زندان، جمعی از اعضای کانون نویسندگان و تعدادی از شاعران و نویسندگان مستقل، در اعتراض به اجرای حکم این سه نویسنده مقابل زندان اوین جمع شدند و «تا لحظه‌ بدرقه‌ آنان» در آنجا حضور داشتند.

این سه نویسنده به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» که مصادیق این اتهام‌ها «انتشار نشریه‌ داخلی کانون، مشارکت در تدوین کتاب تاریخچه‌ کانون و صدور بیانیه‌ها و حضور در مراسم سالگرد محمدجعفر پوینده، محمد مختاری و احمد شاملو» عنوان شده، با حکم دادگاه انقلاب تهران به زندان محکوم شده‌اند.

کانون نویسندگان در بیانیه خود، این اتهام‌های وارد شده به این سه نویسنده را «بی‌اساس»، خواند و افزود که با همین «اتهام‌های بی‌اساس رضا خندان (مهابادی) و بکتاش آبتین هرکدام به شش سال و کیوان باژن به سه سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند».

در این بیانیه آمده است: «اکنون که کشور درگیر فقر، بیماری و فساد سازمان یافته است، حاکمیت به جای پاسخگویی به خواسته‌های برحق مردم، به سرکوب هرچه بیشتر آزادی بیان و بازداشت و شکنجه و اعدام معترضان روی آورده است».

کانون نویسندگان ایران اجرای حکم‌های صادر شده علیه سه تن از اعضای خود را اقدامی جنایتکارانه و خلاف موازین حقوق بشر می‌داند و آن را محکوم می‌کند.

کانون نویسندگان ایران همچنین از «نویسندگان، تشکل‌های مستقل ایران و جهان، نهادهای مدافع حقوق بشر و مردم آزادی‌خواه ایران» خواست به این «حکم‌های ضد انسانی» واکنش نشان دهند و صدای اعتراض خود را به گوش جهانیان برسانند.

در پایان این بیانیه کانون نویسندگان ایران اعلام کرد که اجرای حکم زندان سه نویسنده‌ عضو کانون باید هرچه سریع‌تر متوقف و رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن باید بی‌قید و شرط آزاد شوند.