حکومت می‌کوشد چنین وانمود کند که در آمار قربانیان و آلوده شدگان، تغییر عمده‌ای رخ نداده است

در تازه ترین آمار پیش از ظهر امروز حکومت،  تعداد جان باختگان کرونا به ۴۳۵۷ تن رسید که در ۲۴ ساعت اخیر، ۱۲۵ تن از آنان جدید بودند. وزارت بهداشت حکومت اعلام کرده که  که شمار مبتلایان کرونا  به ۷۰ هزار و ۲۹ تن رسید که نسبت به روز گذشته  ۱۸۳۷ مورد جدید بوده و در حدود  ۴۱۹۴۷ تن نیز بهبود یافته‌اند. اکنون حدود دو هفته است که رژیم، شمار قربانیان هر شبانه روز را زیر ۱۴۰ نفر و بالای ۱۲۰ نفر اعلام می کند که ظاهرا تغییر چندانی را نشان نمی‌دهد. ولی کارشناسان آن را غیر ممکن و غیرقابل اعتماد می دانند و بر این گمانند که ارقام واقعی باید خیلی بیشتر از آمار منتشر شده باشد.

شماری از کاربران در این باره نوشته اند در این آمار، فاصله شمار مبتلایان با جان باختگان بسیار زیاد است و از دیروز تا امروز به تعداد جان باختگان تنها سه نفر افزوده شده است!

حسن روحانی، رئیس جمهور حکومت ایران ادعا می‌کند وضعیت شیوع کرونا در سیستان و بلوچستان سفید است و هیچ مشکلی اصلا وجود ندارد و آموزش و پرورش می تواند فعالیت خود را شروع کند. این در حالی است که قاسم میری، معاون علوم پزشکی زاهدان اعلام کرده که آمار مبتلایان به کرونا در سیستان و بلوچستان نسبت به اول فروردین سه و نیم برابر شده است.

اما سخنگوی وزارت بهداشت ایران می‌گوید که در پی افزایش ترددها، در شش استان تهران، فارس، آذربایجان غربی، کرمانشاه، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان، شاهد افزایش رو به رشد مبتلایان به کرونا هستیم.

از سویی دیگر، همزمان با آغاز فعالیت واحدهای اقتصادی در ایران ،معاون وزارت بهداشت حکومت گفت که “ما اطمینان صد درصد داریم” که مرحله جدید طرح فاصله‌گذاری هوشمند و پروتکل‌های فعالیت اصناف، موفقیت‌آمیز خواهد بود و هر واحدی که دستور العمل های دولت را رعایت نکند، بسته می شود.

این در حالی است که مقام‌های وزارت بهداشت جمهوری اسلامی، پیشتر در خصوص شیوع بیشتر کرونا در صورت بازگشایی فعالیت‌ها هشدار داده بودند ولی دولت روحانی این هشدارها را رد کرد.

همزمان با اجرای این طرح در ایران، تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، دو روز پیش  باردیگر هشدار داد که کشورها باید در لغو محدودیت‌ها و آغاز فعالیت‌های اقتصادی محتاط باشند. او گفت که رفع محدودیت‌های اعمال شده برای کنترل شیوع کرونا می‌تواند به شدت گرفتن ابتلا به این ویروس مرگبار منجر شود.

این دستور حسن روحانی از آن حکایت دارد که دولت و همچنین ستاد ملی مدیریت کرونا که اکنون ریاست آن را خود روحانی بر عهده دارد، به جز تدوین تعدادی بخشنامه و دستورالعمل ، ارزیابی دقیقی از تمهیدات عملی برای ایجاد فاصله‌گذاری در حمل و نقل عمومی و در خود واحدهای صنفی و نتایج آن ندارند.