حکومت همچنان شمار جان باختگان در ایران را کمتر اعلام می کند که همگان آن را جعلی می دانند

طبق آمار دولتی که پیش از ظهر امروز انتشار یافت، شمار جان‌باختگان کرونا در ایران به  ۳ هزار و ۸۷۲ تن رسید که نسبت به روزگذشته ۱۳۳ تن به ان اضافه شد. سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: در شبانه روز گذشته  ۶۲ هزار و ۵۸۹ تن به کورونا مبتلا شدند که از این تعداد ۲۰۸۹ تن مورد جدید بود. آگاهان می گویند که حکومت با پایین نگه داشتن آمار آسیب ها می کوشد چنین تداعی کند که بیماری تحت کنترل است و در همان سطح هفته های اخیر باقی مانده است – و این در حالی که حتی برخی مقامات دولتی هشدار می دهند که جهش تازه ای در ابتلا به کورونا در راه است.

کیانوش جهانپور، تعداد کل بهبود یافتگان را  ۲۷ هزار و ۳۹ تن اعلام کرد.

ولی خبرگزاری اچ.ال.ان بلژیک در گزارشی  در ارتباط با این امار نوشته که بر اساس سرویسهای اطلاعاتی غربی، آمار مرگ و میر در ایران ۴ الی ۵ برابر آمار رسمی است.

این خبرگزاری درادامه نوشته که اسناد داخلی نشان می‌دهد رژیم ایران مدتها بیماری را مخفی کرده است. بنابراین بسیاری از ایرانیان از ایران خارج شده اند و ویروس را حداقل به ۱۰ کشور دیگر منتقل کرده‌اند.

این خبرگزاری افزود: رژیم ایران مدعی است که اولین مورد کرونا در ۱۸ فوریه گزارش شده است، در حالی که گزارشات مرکز اورژانس نشان می‌دهد اولین موارد در اواخر ژانویه مشاهده شده است. اسناد واقعی این مدارک را در دست است.

روحانی تلاش دارد که از تعطیلی مراکز اقتصادی جلوگیری کند.اما وزیر بهداشت حکومت ،می گوید: هیچ پدیده‌ای برای اقتصاد کشور سهمگین‌تر از طولانی شدن کرونا نیست و باید در حداقل زمان این بیماری را مهار کنیم تا به اقتصاد کشور هم کمک کرده باشیم.

سعید نمکی افزود: آمار کرونا اگر در کشور ما رو به افزایش است. با توجه به اندک زمانی که برای قرنطینه دادیم توانستیم  ۷۱ میلیون نفر از مردم کشور که در مرحله اولیه بیماری هستند را شناسایی کنیم.

نمکی گفت: اکنون ایران از نظر ابتلا رتبه هفتم و در مرگ و میر رتبه ششم را در جهان دارد.