حکومت هنوز درصد شرکت کنندگان در انتخابات مجلس یازدهم را به طور رسمی منتشر نکرده است

با گذشت یک زمان طولانی از پایان رای گیری در سراسر ایران، مقام‌های دولتی همچنان از اعلام آمار میزان کلی مشارکت مردم در رای گیری خودداری می‌کنند. احتمال میرود که علت اصلی این امر، درصد پایین شرکت کنندگان و عدم استقبال عامه مردم از روند انتخابات بوده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور،‌ پیشتر اعلام کرد که میزان مشارکت روز شنبه اعلام خواهد شد. همزمان انوشیروان محسنی‌بندپی، استاندار تهران، نیز گفته بود  که «قرار است آمار مشارکت مردم فقط توسط وزیر کشور و به صورت کشوری اعلام شود».

برخی از شبکه های اجتماعی نوشته اند: خودداری مقام‌های دولت از اعلام این آمار تا دیروز (شنبه ) بر نگرانی‌ها درباره چرایی آن افزوده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا در این باره نوشته: آخرین آمار اعلام شده در این زمینه مربوط به جمال عرف، رییس ستاد انتخابات، بود که برخی ناظران صندوق‌ها و کاربران در رسانه‌های اجتماعی در مشاهدات خود نوشته اند:  بسیاری از حوزه‌های رای‌گیری پیش از پایان انتخابات در ساعت هشت شب خلوت بود،و‌ ستاد انتخابات رای‌گیری را تا ساعت ۱۱ شب تمدید کرد.

گفتنی است پیش از انتخابات نیز  نظرسنجی‌های صورت گرفته از سوی مراکز افکارسنجی خبر از سطح پایین مشارکت داده بود.

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) پیش از انتخابات  خبر دادند که تنها حدود ۲۷ درصد از مردم تهران برای حضور پای صندوق رای ابراز تمایل کرده‌اند. اکنون گزارش‌های غیررسمی حاکی‌ از محقق نشدن همین درصد مشارکت در پایتخت است.

سخنگوی شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات درباره نگرانی‌ها در ارتباط با میزان مشارکت پایین گفته بود که زیر ۵۰ درصد هم “اشکال در دموکراسی” ایجاد نمی‌کند.

 

علی خامنه‌ای، پیشتر ،‌ از مردم خواسته بود به خاطر “دوست داشتن ایران” در آن شرکت کنند.