حکومت  چرا مردم ایران را واکسینه نمی کند؟

سعید نمکی وزیر بهداشت حکومت ایران، ادعا کرد : ۳۰۰ هزار دوز دیگر از واکسن اسپوتنیک در راه است و منبع دیگر یک واکسن چینی به نام  سینو فارم است که در راه داریم .

وی در ادامه مدعی شد : از سبد کواکس هم ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز خریدیم که در ماه جاری میلادی وارد می‌شود.

نمکی  تاکید کرد: «راهی که طی دو هفته با ویروس قبلی می‌رفتیم با این ویروس جهش یافته ۷۲ ساعته می‌رویم. یعنی اگر از زمان افزایش تعداد بیمار سرپایی تا افزایش تعداد بستری ۲ هفته وقت داشتیم، در این ویروس ۷۲ ساعت وقت داریم. باید کانون‌ها را زودتر شناسایی کنیم و مراکز سرپایی باید فعال تر شوند».

وزیر بهداشت ادعا کرد:   «واکسن رازی اجازه مطالعات بالینی را گرفت و در شرف مقدمات اجرای آن است. واکسن مجموعه وزارت دفاع از هفته آینده به بحث کلینیکال ترایال انسانی می‌رسد.

نمکی گفت: با انتقال دانش فنی از کوبا که قبلا در مورد واکسن هپاتیت و پنوموکوک هم با آنها همکاری کردیم،  یکی از موثرترین واکسن های کرونای دنیا را در پاستور خواهیم ساخت و زودتر از واکسن‌های برکت و رازی به آن دست خواهیم یافت؛ چون فاز ۳ مطالعات بالینی را طی می‌کند و امیدواریم تا حداکثر اوایل اردیبهشت سال ۱۴۰۰ واکسن پاستور را به بازار بیاوریم».

وی در ادامه گفت :  «تا ۳ ماه دیگر یکی از بزرگ ترین واکسن سازهای دنیا می‌شویم و به همه جا صادر می‌کنیم».

در ادامه این خبر ، محمد حاجی‌جعفری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان، نیز با اشاره به گزارش موارد مثبت از ویروس جهش یافته کرونا در چند منطقه از کشور گفت: « ابتلا در سنین پایین، شدت بیماری‌زایی و بدحال کردن بیشتر، مرگ و میر زیاد و احتمال نیاز به تهویه مصنوعی بیشتر، از دیگر  عامل‌های خطرزا از سوی این ویروس جدید است».

فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، نیز از  وجود نشانه‌های شیوع ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی و آفریقایی در کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله امارات، خبرداد و گفت: «شمار بیماران مبتلا به کرونا و بیماران قرنطینه در استان افزایش یافته است و طی یک هفته گذشته، درصد مثبت شدن تست های کرونا در هرمزگان با رشد ۴ درصدی همراه بوده که از علائم خطر شروع پیک است».

سیما  لاری سخنگوی وزارت بهداشت نیز در این باره گفته است : از دیروز تا امروز بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۷۷۶۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۸۴ نفر از آنها بستری شدند و در مجموع بیماران کرونایی   به یک میلیون و ۵۲۶ هزار و ۲۳ نفر رسیده است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت آزادگان، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.