خامنه‌ای ادعا می کند : فرزندآوری نیاز حیاتی هر جامعه است؛ اما ایرانیان میلی به فرزندآوری ندارند

علی خامنه ای ، در سخنان امروز (چهارشنبه) خود  که با حضور مجازی برخی مداحان برگزار شد، بار دیگر بر ازدواج بهنگام و فرزندآوری،  به‌عنوان نیازهای حیاتی امروز و فردای کشور، تأکید کرد.

علی خامنه‌ای مداحان را “رسانه بزرگ” توصیف کرد و از آنان خواست برای ترویج ازدواج بهنگام و فرزندآوری “نقش‌آفرینی کنند”.

او در حالی این سخنان را بیان میکند  که تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که میل ایرانیان به فرزندآوری به شدت  کاهش یافته است.

“کاهش فرزندآوری در ایران” دلایل  بسیار زیادی دارد که در پژوهش‌های مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است؛ این عوامل را می‌توان در سه دسته عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جای داد.

نتایج پژوهش‌ها عوامل اقتصادی از جمله نابسامانی اقتصادی، نبود درآمد کافی، عدم اطمینان از آینده شغلی و تأمین مالی را به‌عنوان مهم‌ترین موانع اقتصادی فرزند‌آوری دانسته و در ادامه به اهمیت عوامل فرهنگی و اجتماعی از جمله رشد فردگرایی، عدم آمادگی روحی برای تولد فرزند، جامعه‌پذیری ناقص، مواد آموزشی نادرست و تحمیلی ، تغییرات نقش و جایگاه زنان در جامعه در کاهش فرزندآوری اشاره داشته‌اند.

بر اساس گزارش مبسوط مرکز آمار ایران که به تابستان امسال مربوط بوده و روز ۱۲ بهمن منتشر شد، تعداد ولادت‌های ثبت شده در سال ۹۵، یک میلیون و ۵۲۰ هزار نفر بوده ولی این تعداد در سال ۹۸ به یک میلیون و ۱۱۹ نفر هزار نفر رسیده است.

این گزارش همچنین تأیید می‌کند که به‌رغم رشد شش درصدی ازدواج در تابستان امسال، میزان طلاق رشد بیشتری داشته و به هفت درصد رسیده است.

پیشتر نیز شهلا خسروی، مشاور وزیر بهداشت ایران در امور مامایی از کاهش شدید نرخ باروری در ایران طی ۳۰ سال اخیر خبر داده و گفته بود در ۶۰ سال گذشته جمعیت ایران ده سال پیرتر شده است.

او افزود:  در امور مامایی، میانه سن ایرانیان (طیف جوان) طی ۶۰ سال گذشته از حدود ۲۰ سال به ۳۰ سال رسیده و در صورت ادامه روند کنونی در ایران و دیگر کشورها، در ۳۰ سال آینده ایران پیرترین کشور جهان خواهد بود و از هر سه نفر تقریباً یک نفر بالای ۶۰ سال خواهد داشت.

کاهش نرخ رشد جمعیت در ایران از نگرانی‌های حکومت و به‌ طور خاص علی خامنه ای  است.

او  در سال‌های اخیر بارها به لزوم افزایش جمعیت ایران اشاره کرده و درباره پیر شدن جمعیت هشدار داده و در همین زمینه خواستار افزایش جمعیت ایران به ۱۵۰ میلیون نفر شده است. جمعیت ایران در حال حاضر ۸۳ میلیون نفر است.

خامنه ای سال گذشته گفته بود که اگر «عدد ملت مسلمان» زیاد شود، «زمینه و امکان برای رشد و تعالی فراهم می‌شود».

آمارهای رسمی دولتی در ایران حاکی است که در حال حاضر حدود سی تا چهل درصد از مردم ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

با این حال مسئولان حکومت ایران می‌کوشند با طرح‌های ویژه، مردم را به افزایش جمعیت تشویق کنند.